ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

عکاسان و عکاسخانه های گیلان


عكاسی براي نخستين‌بار توسط تاجران و سياحان اروپايی و ملازمان سفر ناصرالدين‌شاه به فرنگ به گيلان راه يافت و به سرعت در شهرهاي انزلی و رشت گسترش يافت.

گيلان كه به‌عنوان دروازه ورود اروپائيان به ايران شناخته می شد خيلی زود اين صنعت و هنر مدرن را پذيرا شد و در ميان گيلانيان علاقه‌مندان زيادي يافت كه به آموختن و سپس بهره‌برداری از اين حرفه روی آوردند.
در اين كتاب نخست به تاريخچه‌ي مختصری از چگونگي ورود هنر عكاسي به گيلان و معرفی نخستين عكاسان اين ديار به همراه نمونه‌هايی از عكس‌هاي برجا مانده از دوره‌ی قاجار پرداخته شده است. در ادامه تلاش شده تا ضمن معرفی مهم‌ترين عكاسان و عكاس‌خانه‌هاي گيلان، نمونه‌هايي از آثار آنان در معرض ديد مخاطبان قرار گيرد.


مولف:
کفایت آریایی‌فر در سال 1343 در دزفول به ‌دنيا آمد. تحصیلات مقدماتی را در انديمشك گذراند و سپس در تهران موفق به دريافت فوق‌ديپلم در رشته‌ي هنر شد. پس از آن دوره‌ي كارشناسي را در در رشته‌ي عکاسی از دانشگاه هنرهای زيبای تهران و كارشناسي ارشد را در همين رشته از دانشگاه هنر تهران دريافت كرد. همزمان با تحصيل به استخدام آموزش و پرورش درآمد.
از آريايی فر مقالاتي در زمینه‌ی عکاسی در مجله‌ی دادگر به چاپ رسيده است. وی سابقه‌ی تدريس در مراكز آموزش عالي گيلان و مازندران و برگزاري چندين نمايشگاه عکس گروهی و انفرادی را در كارنامه‌ی خود دارد.

 

 


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید