ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

افسانه های گیلان2


«افسانه های گیلان»، عنوان کتابی است  که در بردارنده ۶۱ قصه از افسانه های فولکور گیلان است که به کوشش محمد تقی پور احمد جکتاجی جمع آوری و منتشر شده است.

 این کتاب –که در سال۱۳۸۶ تجدید چاپ شده است-  مجموعه خوبی از افسانه های نقاط مختلف گیلان را ثبت و ضبط کرده است.

نویسنده در مقدمه یادآور شده است که این مجموعه را در سه مقطع زمانی  و در طی ۳۰ سال جمع آوری کرده است: «مقطع اول زمانی بود که به عنوان سپاهی دانش و آموزگار روستایی مشغول کار بودم و تازه گام در راه تحقیق گذارده بودم… . مقطع دوم هنگامی بود که به موازات انجام یک کار پژوهشی و گسترده بر سر بقاع متبرکه، در روستاهای گیلان می گشتم و قصه ها را با لهجه های مختلف ضبط می کردم و بالاخره مقطع سوم(اینک) که به چاپ و نشر مجله فرهنگی، هنری و پژوهشی گیله وا دست زده ام و از گوشه کنار گیلان قصه های تازه می رسد.

قصه های دو مقطع اول و دوم بیشتر شنیده های مستقیم خود من بود و اغلب قصه های مقطع سوم روایات مکتوبی است که فرستاده می شود.»

محمد تقی پور احمد جکتاجی، در پایان هر افسانه، نام گوینده و مکان روایت شده را همراه با تاریخ گردآوری شده درج نموده و همین امر می تواند به پژوهشگران کمک نماید که از دل این افسانه ها، فرهنگ عامه مناطق مختلف گیلان را تحلیل و بررسی نمایند.


 

زرگر و زاهد، انار و کولی، سه خواهر و نی لبک، کویی گرد کرده، چهل گیسو و جهان تیغ، چموش از پوست آدم و افسانه سیاگالش، عناوین برخی از افسانه های منتشر شده در این کتاب است.

چاپ دوم کتاب «افسانه های گیلان»، در ۱۵۰۰شمارگان توسط سازمان چاپ و انتشارات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، در ۲۲۰صفحه و به قیمت ۷۵۰۰تومان به چاپ رسیده است.

 

 

------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط :

تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران در عصر آل بویه

دیلمیان در گستره تاریخ ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید