ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه‌ مزگی

اين منطقه در سال 1378 حفاظت شده اغلام شد منطقه ای است كوهستانی با رودهای فراوان واقع در استان گيلان دارای اقليم مرطوب و خيلی مرطوب معتدل است

 

 

.وجود يك نيمرخ كامل از جنگلهای كم نظير هيركانی از جلگه تا مراتع ييلاقی از ويژگيهای منطقه به شمار مي رود .مرال شوكا ،پلنگ،خرس قهوه ای ،گراز ،شغال ،روباه معمولی،گربه جنگلی،سياه گوش،تشی ،گوركن،قرقاول و آبيا گونه هاي جانوری مهم منطقه را تشكيل می دهد.وجود تنوع زيستی بالا و اثر باستانی قلعه رود خان زمينه پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.


اين منطقه با وسعت 44/39514 هكتار در شهرستانهای فومن ، شفت و بخش كوچكی از آن نيز در محدوده شهرستان رودبار در مختصات چغرافیایی طول شرقی E492018 E490308 و عرض شمالی N371149 N365602 واقع شده است . اين منطقه در تاريخ 15/10/1378 مورد حفاظت قرار گرفت .اين منطقه دارای جهات اربعه ذيل ميباشد :

شمالا: از امامزاده سيد حمزه به سمت شرق به كوه سياه بيل-فوشه-مته خاني-ملك سربه خان علي كده و از اين نقطه به كوه مزدچال سپس در امتداد خط الراس بسمت شمال به قله كوه قله نه تا قله كوه شفت و از آنجا به شالما.
شرقا: از شالما بعد از عبور از رودخانه سياه مزگي بسمت جنوب به سفيد مزگي و سوته و از سوته به امام زاده اسحاق -بيجارسر -كوه سياه گه تا قله با ارتفاع 1622 متر تا خركش .
جنوبا : از خركش بسمت غرب بعد از عبور از ييلاق كيادل -كلمستان به قله كوه گرداب.
غربا: از قله كوه گرداب بسمت شمال در امتداد جاده مالرو به قله كوه چلواوي و از آنجا در همان امتداد به قله كوه فشم و عزيز خاني . از اين نقطه در امتداد جاده مالرو به گردنه دزدين سپس به گردنه گيلي بلنگا و از آنجا به قله كوه گيلي بلنگا و بعد از عبور ازگردنه ريزاب دارسر به قله كوه گرداب و از آنجا در جهت شمال غربي به يونس و از اين نقطه در امتداد خط الراس كوه قلعه كوله به رنگ بژه و از آنجا بعد از عبور از كوه ديده بان گاه تا امامزاده سيد حمزه .

حداقل ارتفاع منطقه از سطح دريا 500 متر و حداكثر ارتفاع آن از سطح دريا به 2500 متر مي رسد . منطقه مورد نظر سه قسمت جلگه ، كوهپايه و كوهستان را شامل مي شود . در قسمت جلگه برنجكاري و صيفي كاري رايج بوده و در قسمت كوهپايه اي آن باغات چاي به چشم مي خورد . قسمتي از كوهپايه و منطقه كوهستاني داراي پوشش جنگلی است كه بعلت وجود آباديهاي متعدد و رواج دامداری و برداشت. بيرويه چوب قسمت اعظم آن بصورت مخروبه و نيمه مخروبه بوده و فقط حدود يك پنجم از وسعت منطقه دارای پوشش جنگلي بكر و دست نخورده است . البته محدوده مورد نظر دارای چشم اندازهای طبيعی زيبا اعم از دره هاي عميق و آبشار و رودهاي متعدد آثار باستاني است .

در يك مقطع عرضی تيپهای جنگلی و گونه های آن برحسب ارتفاع در اين منطقه بقرار ذيل می باشد . تيپ های جنگلي ارتفاعات پائين : تيپ بلوطستان با گونه بلوط از 500 متري تا 900 متري ادامه داشته و كنار اين گونه اصلی گونه های ديگری نيز همچون نمدار ، ليلكی ، خرمندی ، پلت ، شيردار ، انجيلی ، زبان گنجشك ، اوجا ، گلابي وحشی همراه هستند . گياهان درختچه ای مانندازملک و داردوست در اين كمربند فراوان است . تيپ هاي جنلگي ميان بند : اين تيپ ها كه در ارتفاع 900 تا 1200 متری از سطح دريا گسترش دارند عبارتند از : ممرز ، راش ، راشستان ، ممرزستان ، اين تيپ ها همراه با گونه های ملج ، انجيلی ، نمدار ، پلت ، شيردار و ون آميخته هستند . نمونه كامل اين تيپ در ارتفاعات بالای قلعه رودخان و گشت رودخان و در محدوده خرفه پشته قابل تشخيص است .

تيپ های جنگلی مناطق مرتفع : مناطق مرتفع يعنی ارتفاعات 1200 تا 1800 متری كه به سبب دارابودن شرايط مناسب آب و هوا ، خاك ، رويشگاه اصلی گونه راش است . گونه هاي همراه راش عبارتند از : ممرز ، ملج ، توسكاي ييلاقي ، افرا و شيردار . تيپ های فوقانی و حد نهايی جنگل : در ارتفاعات بالاتر از 1800 متر ، درختانی كه در اين منطقه پراكنده اند ، داراي ارتفاع كم و ساقه اي كج و معوج و تاجهاي چنگالی بوده و چوبشان فاقد ارزش صنعتی است . در اين ارتفاعات گونه راش به ندرت ديده مي شود و درختان منطقه عبارتند از نوعي ممرز بنام لوريا كچف كه گاه همراه با گونه اي بلوط بنام اوري است و جامعه كچف – اورستان را بوجود آورده است .البته اين تيپ به علت وجود دامداران و استفاده دامي آنها از چوب و هيزم بشدت آسيب ديده است . از جمله مهمترين حيات وحش منطقه مي توان به خرس ، پلنگ ، مرال ، شوكا ، گرگ ، سياه گوش ، گربه جنگلي ، شنگ ، تشي ، گوركن ، گراز ، سنجاب ، قرقاول ، ابياء ، قزل آلا را اشاره نمود .

 


 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینک گردشگری

چه کسی آنلاین است؟

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم