ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

کاروانسرای تی تی

تی تی کاروانسرا مربوط به دوره صفوی است و در ، روستای بالارود واقع شده این اثر در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

اين بنا در مسير راه کارواني ديلمان به لاهيجان بر سر دوراهی رودخانه باباکوه و شمرود جایی درست در 10 كیلومتری جاده سیاهكل به دیلمان و بر پای تپه ای نسبتا بلند و سرسبز که در گذشته راه اصلی كاروان رو از لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است احداث شده و دارای حياط مرکزی و ورودی هشتی ‌مانند و دو ايوان در اطراف هشتی است، مصالح اين بنا از سنگ رودخانه‌ای، خشت و ملات گچ و ساروج است.


تی تی کاراوانسرا در شهرستان سياهکل واقع شده است و اين شهرستان با موقعيت جلگه ای در فاصله 40 کيلومتری شهر رشت قرار دارد و رودخانه کوچکی به نام شمرود از وسط آن عبور مي کند که زيبايی خاصی به اين منطقه بخشيده است.

در دو طرف حیاظ دو تالار در ابعاد تقریبی 17 متر وجود دارد که محل نگهداری مرکب ها و حفظ آنها ار خطرات احتمالی بوده و در چهار کنج حیاظ 4 اتاق مربعی شکل در ابعاد 14 متر جهت پذیرایی و استراحت مهمانان در نظر گرفته شده است. درست ر روبروی فضای ورودی و در ضلع جنوبی یک فضای شاه نشین که سامل دو اتاق در دو طرف یک ایوان با یک قوس هشتی است دیده می شود .


میانسرا یا حیاط این مجموعه حدود 398 متر مساحت دارد  و با سنگ رودخانه ای فرش شده که در وسط آن حوض کوچکی تعبیه شده است . آب این حوض از طریق تنبوشه های سفالی از کوهها و چشمه های دوردست تامین شده و مقدار اضافی آب از طریق کانالی در سمت شمالی حیاط به خارج هدایت می شد . این بنا دارای معماری و نقشه متقارنی بوده و در محور شمالی و جنوبی کاملاً متقارن می باشد .

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینک گردشگری

چه کسی آنلاین است؟

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم