فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .
سد سفیدرود یا سد منجیل که در ۸۰ کیلومتری جنوب رشت در شهرستان رودبار و در نزدیکی شهر منجیل واقع شده است سدی است که در محل پیوستن دو رود قزل ‌اوزن و شاهرود در نزدیکی شهر منجیل ساخته شده است و برای تنظیم آب این دو رود برای کشاورزی در دشت گیلان و نیز تولید برق به کار می ‌رود.
سد منجیل، سد سفیدرود، در هنگام ساخت و اوایل دوره بهره ‌برداری به سد سفید رود معروف بود و از سال ۱۳۴۶ آن را سد شهبانو فرح نامیدند و از ۱۳۵۷ تاکنون به سد منجیل معروف است.

کار ساخت این سد از ۱۳۳۵ شروع شد و در سال ۱۳۴۰ به پایان رسید. بهره‌ برداری از سد در سال ۱۳۴۱ آغاز شد. ارتفاع سد از کف رودخانه ۹۲ متر و طول تاج آن ۴۲۵ متر است. سد سفیدرود پنج واحد تولید برق دارد که در مجموع بیش از ۸۷ مگاوات برق تولید می ‌کند. سد سفیدرود (سد منجیل) نخستین منظره آبی برای گردشگرانی است که از جاده قزوین وارد استان گیلان می ‌شوند.

نیروگاه بادی منجیل :
این نیروگاه، انرژی جنبشی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می ‌کند که در اوایل دهه هفتاد با تصمیم دولت اقدام به خرید و نصب نیروگاه بادی از کشور دانمارک گردید در سایت رودبار ۸۷ درصد روزهای سال، باد وجود دارد که در کل ۲/۴میلیون کیلو وات ساعت برای یک توربین می ‌توان بدست آورد. توربین ها از سه پره به طول تقریبی ۳۰ تا ۴۰ متر ساخته شده‌ اند و انرژی جنبشی باد را توسط ژنراتورهایی که در پشت پره‌ها قرار دارد، به انرژی الکتریکی تبدیل می‌ کند. در شرایطی که وزش باد مناسب باشد، با چرخش هر کدام از این پره‌ ها مناظر زیبا و دیدنی را بوجود می ‌آورد که توجه هر گردشگری را به خود جلب می ‌کند.باد منجیل یکی از عوامل معروفیت این شهر می ‌باشد که اغلب در بهار و تابستان با شدت بیش تری و در پاییز و زمستان با شدت کم تری می ‌وزد. این باد از قدیم معروف به هفت باد منجیل بوده و شدت آن به قدری است که درختان زیتون را اغلب به یک سمت خم می ‌کند.منبع : سایت مکان بین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group