فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .
 به اعتقاد اهالی آقا سیدمحمدرضا پسر امام موسی کاظم (ع) است. آستان امامزاده سیدمحمدرضا (ع) در بخش لشت نشاد شهرستان رشت، شهر لشت نشاد، مجاور بازار واقع شده است. این بقعه حدود 3500 مترمربع زمین عرصه دارد و اطراف آن قبرستان است. مزار شهدای این شهر نیز در جوار این بقعه است.
بناي بقعه آقا سيد محمد رضا قديمي است، ولي تاريخي كه قدمت آن را نشان دهد، در خود بنا ديده نشد. رابينو مي نويسد بناي اين محل متبرك در سال 1055 هجري قمري يعني در دوران سلطنت شاه عباس دوم تمام شده اشت. ماده تاريخ بناي در ورودي، اين تاريخ را نشان مي دهد از قرار اظهار اهالي اين سردر خراب شده است و سردر جديدي به جاي آن بنا كرده اند. از ماده تاريخ اثري نبود. متولي بقعه دو بيت شعر بالاي سردر را كه مصراع آخر آن ماده تاريخ است چنين بخاطر داشت: دروازه ساقي كه نمايان و جلي است آبادي آن ز سرنوشت ازلي است تاريخ بنايش زخرد جستم گفت اي طاق جلي زيمن عباسقلي است مصراع ماده تاريخ با سال 1055 هجري قمري كه رابينو بدان اشاره كرده برابر است. كلمه ساقي در مصراع اول، اشاره به ساقي مزار است كه نام قديمي محل بقعه سيد محمد رضا بوده است. عبدالفتاح از( صحراي ساقي مزار لشت نشا) نام مي برد رابينو مي نويسد اين محل به نام ساقي مزار شهرت داشته و سيد ظهيرالدين نيز اين نام را در تاريخ گيلان و ديلمستان آورده است. اما نگارنده در تاريخ سيد ظهير الدين نام ساقي مزار را نيافت. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group