فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .

تبلیغاتتبلیغ کتاب

آمار سایت

کاربران
1
مطالب
544
نمایش تعداد مطالب
66387

معرفی کتاب

اسطوره ها،جشن ها و آیین های کهن ایران باستان در گیلان متأثر از اوضاع طبیعی، جغرافیایی، تاریخی و معیشتی این سرزمین است که برای ماندگاری از لحاظ ساختار، نوع روایت و حتی باورهای عامیانه دگرگونی ها و تغییراتی را پذیرفته اند.
از جشن ها و آیین های کهن گیلان تعدادی در سراسر ایران و تعدادی هم مثل عروسه گولی، شال اندازی، رابچره، نوروز خوانی و چهارشنبه سوری  در مناطق خاصی برگزار می شوند. مراسم پیش نوروزی " عروسه گولی"، نمایش آیینی ویژه  گیلان و مازندران است.
 
==================
 
 
محمد بشرا
محمد بشرا ( درویش  گیلانی )  در سال 1316 در رشت متولد شد  تحصیلات مقدماتی  را درزادگاهش گذراند  و پس  از طی  دوره ی تربیت  معلم به استخدام آموزش  و پرورش  در آمد .
وی  نخستین بار در سال 1344 اشعار گیلکی را در قالب اوزان نیمایی  به جامعه ی شعر و ادب گیلان معرفی کرد . در همین دوران برخی از مقالات  پژوهشی  را  در بخش  فرهنگی  روزنامه ی کیهان (( ویژه ی  گیلان )) که خود مسئولیت   آن  را بر عهده  داشت ،  به چاپ رساند . از سال 1352 کار تهیه ی برنامه ی  فرهنگ گیلان را در رادیوی رشت آغاز کرد .
بشرا  از پایه گذاران هسا شعر گیلکی  است و مقالات پژوهشی  متعددی  از وی در نشریات گوناگون به چاپ رسیده است . برخی  از آثار تالیفی  او عبارتند  از همگی هنگی  ایسه هنگی نیمه ( 2جلد ) ، افسانه ها  و باورداشت های مردم شناختی  پرندگان  و جانوران ( 2جلد )، ایله جار و هرای ( دو دفتر شعر گیلکی ) و جشن ها و آیین های  مردم گیلان
 
طاهر طاهری
طاهر طاهری  در سال  1323 در رشت  متولد  شد . سال های  کودکی و تحصیلات  مقدماتی را در زادگاهش گذراند . سپس  وارد دانشگاه  تهران شد  و دوره ی کارشناسی  را در  رشته ی علوم  اجتماعی گذراند .
او کارشناس  مرکز مردم شناسی  ایران بود .و سابقه ی  همکاری  با چندین  مرکز پژوهشی  از جمله پژوهشکده ی  مردم شناسی ، دانشگاه  تهران ، اداره ی کل باستان شناسی  و دفتر پژوهش های  فرهنگی  و اجتماعی   را دارد .
از طاهری  مقالات  متعددی  در کتاب ها و نشریات گوناگون از جمله کتاب جمعه ، مفید ، هنر  و مردم ، کتاب و ماه ، گیله وا  و گیلان  نامه منتشر  شده  است . کتاب جشن ها و آیین های مردم گیلان از تالیفات  او ست .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group