فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .

تبلیغاتتبلیغ کتاب

آمار سایت

کاربران
1
مطالب
539
نمایش تعداد مطالب
58080

معرفی کتاب

بازارها، این مجامع فشرده و یکپارچه‌ی بازرگانی که پیشینه‌ای دیرپا دارند، پیش از آن که به صورت مجموعه‌های ثابت و همیشگی درآیند، دارای شکل ابتداییِ غیرثابتی بوده‏اند که امروزه نمونه‌های جالبی از آن‌ها، در نواحی مختلف جهان و از جمله گیلان وجود دارد و به عنوان بازارهای دوره‌ای شناخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را بنیان و ریشه‌ی بازارهای ثابت امروزی دانست.
بازارهای هفتگی (دوره‌ای)، بازارهایی سنّتی‌اند که توانسته‌اند تا به امروز رونق و کاربردهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خود را در بیشتر شهرها و روستاهای گیلان به خوبی حفظ کنند. در این کتاب پیشینه‌ی بازارهای هفتگی گیلان و برخی از مهم‌ترین علل رونق این بازارها مورد بررسی قرار گرفته است و بازارهای ویژه مانند؛ جمعه‌بازارها، بازارهای زیارتی، بازارهای فصلی، بازارهای فروش دام و ... معرفی شده‌اند. همچنین در این اثر به مباحثی چون نقش زنان در بازارهای محلی، چند و چون بازارهای هفتگی، بازارهای هفتگی از دید جهانگردان و بازار در فرهنگ مردم گیلان پرداخته شده است.

===========

پدیداور:
محمد بشرا (درويش گيلاني) در سال 1316 در رشت متولد شد. تحصيلات مقدماتي را در زادگاهش گذراند و پس از طي دوره‏ي تربيت معلم به استخدام آموزش و پرورش در آمد.
وي نخستين بار در سال 1344 اشعار گيلكي را در قالب اوزان نيمايي به جامعه‏ي شعر و ادب گيلان معرفي كرد. در همين دوران برخي از مقالات پژوهشي‏اش را در بخش فرهنگي روزنامه‏ي كيهان «ويژه‏ي گيلان»، كه خود مسئوليت آن را برعهده داشت، به‏چاپ رساند. از سال 1352 كار تهيه‏ي برنامه‏ي فرهنگ گيلان را در راديوي رشت آغاز كرد.
بشرا از پايه‏گذاران هسا شعر گيلكي است و مقالات پژوهشي متعددي از وي در نشريات گوناگون به‏چاپ رسيده است. برخي از آثار تاليفي او عبارتند از: هنگي‏ايسه هنگي‏نيه، افسانه‏ها و باورداشت‏هاي مردم‏شناختي؛ پرندگان، جانوران، حشرات و خزندگان (3 جلد)، ايله‏جار و  هراي (دو دفتر شعر گيلكي)، جشن‏ها و آيين‏هاي مردم گيلان (2 جلد)، باورهاي عاميانه‏ي مردم گيلان و طب سنتي مردم گيلان.

منبع : حوزه هنری گیلان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group