فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .

تبلیغاتتبلیغ کتاب

آمار سایت

کاربران
1
مطالب
539
نمایش تعداد مطالب
58084

معرفی کتاب

در چند دهه‌ی گذشته روی‌آوری به ادبیات عامه در کشور ما روند رو به رشدی داشته تا جایی که سروده‌های عامیانه، نقل‌ها، چیستان‌ها و ضرب‌المثل‌ها و ... در مناطق مختلف گردآوری و ثبت شده است. در این میان ضرب‌المثل همچون دیوارنگاری‌های كهن، ما را با آداب و رسوم و باورداشت‌ها، طرز تفکر، چگونگی زیستن و ... پیشینیان آشنا می‌سازد. دسته‌بندی محتوایی ضرب‌المثل‌ها میزان اهمیت موضوعات مختلف از نگاه یک قوم را به ما نشان می‌دهد و بررسی ساختاری، ریزه‌کاری و هنرمندی مردم یک قوم را به نمایش می‌گذارد.
در اين اثر پس از گردآوری ضرب‌المثل‌های گیلکی به صورت میدانی و کتابخانه‌ای و برگزيدن نمونه‌هايي از آن‌ها، به دسته‌بندی و واکاوی محتوایی و ساختاری آن‌ها پرداخته شده و پاره‌ای از ویژگی‌های امثال و حکم گیلکی پیش روی مخاطبان قرار داده شده است. مهم‌ترين فصل‌هاي اين كتاب به ويژگي‌هاي محتوايي، فراواني موضوعي و بررسي ساختاري ضرب‌المثل‌هاي گيلكي مي‌پردازد.

مولف:
محمد پرحلم در سال 1354 در رشت متولد شد. سال های کودکی و تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد آستارا است.
او فعالیت حرفه‌ای ادبی خود را از سال 1375 آغاز کرد و بیش از ده سال عضو هیئت امنای انجمن شعر حوزه‌ی هنری گیلان بود.
از وی شعرها و نقدهای ادبی متعددی در نشریات محلی و سراسری منتشر شده است. برخی از آثار او عبارتند از: گردآوری و برگردان فارسی مجموعه شعر‌های وَل‌بیگیفته رادوار از حجت خواجه میری(1386) و گوله نرگس از سیدمحمد عباسیه کهن(1387)، یک وجب و چهار انگشت (1389) و مجموعه شعر گیلکی تی کولکه‌کولکه مو (1391).
منبع : حوزه هنری گیلان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group