فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .

تبلیغاتتبلیغ کتاب

آمار سایت

کاربران
1
مطالب
539
نمایش تعداد مطالب
58081

معرفی کتاب

بسیاری بر این اعتقادند که تعزیه بخشی از میراث معنوی دیلمیان گیلان بوده است. براساس بررسی‌های صورت‌گرفته، 2 تعزیه‌نامه از دوره‌ی دیلمیان در موزه‌ی مادرید نگه‌داری می‌شود. در صورت انتشار این تعزیه‌نامه‌ها، تاریخ تعزیه در ایران، به ناچار بازنگری خواهد شد.
براساس اسناد موجود، تعزیه اول‌بار در زمان کریم‌خان زند در ایران دیده شد و براساس همین اسناد، گیلان جزء اولین ایالت‌های ایران بود که در آن تعزیه برگزار می‌شد. تعزیه‌ي گیلان با توجه به حضور علویان در این خطه و نیز همسایگی با دو منطقه‌ی دارای مکتب غنیِ تعزیه، یعنی قزوین و طالقان، و بده بستان‌های صورت گرفته در درازنای تاریخ، دارای جایگاه ویژه‌ای در ایران است.
در این کتاب روند تاریخی تعزیه‌ی گیلان براساس منابع مکتوب و نیز منابع شفاهی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و نیز گروه‌های تعزیه‌خوان و شخصیت‌های بنام تعزیه‌ی گیلان معرفی ‌شده‌اند.

مولف:

فرامرز طالبی در سال 1329 از یک خانواده ی گیلانی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی  را در رشت گذراند و در سال 1353 در رشته ی تاریخ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. از سال های نوجوانی به ادبیات روی آورد و نخستین داستانش در سال 1348 در مجله ي فردوسی به چاپ رسید.
 او نمایشنامه¬نویسی و کارگردانی تئاتر را از دانشگاه شروع کرد. بعدها به شکل حرفه ای به نمایشنامه¬نویسی، داستان نویسی و پژوهش روی آورد. از جمله آثار او می‏توان به کتاب های زیر اشاره کرد: رحمان در راه  (داستان)، مسیو یعنی ویولن (داستان)،  شب طویل طلوع (نمایشنامه)، آوای جنگلی (نمایشنامه)،  زندگی و آثار گریگور یقیکیان، شناخت‏نامه‏ي اکبر رادی، تاريخ ارمنيان گيلان، تئاتر  گيلان (دو جلد) و در جست‏وجوی هویت انسانی (مجموعه مقالات).
طالبی در حال‏حاضر سرپرست شورای پژوهشی دانشنامه ي فرهنگ و تمدن گیلان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group