فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .

تبلیغاتتبلیغ کتاب

آمار سایت

کاربران
1
مطالب
539
نمایش تعداد مطالب
58077

معرفی کتاب

تاریخ‌نگاری محلی گیلان در فاصله‌ی قرون نهم تا یازدهم هـ . ق، به دلایل چندی رونق چشمگیری یافت كه ضعف حکومت مرکزی و قدرت گرفتن حکومت‌های محلی در این منطقه را می‌توان از مهم‌ترین عوامل آن دانست. برای شناخت تاریخ‏نگاری این دوره، بررسی آثار برجای مانده ضروری به‏نظر می‏رسد. از این روی این کتاب به بررسی سه اثر ارزشمند آن دوران پرداخته است.
تاریخ گیلان و دیلمستان تألیف سیدظهیر‌الدین مرعشی (شامل رويدادهاي سال‌های حدود 763 تا 894 هـ . ق)، تاریخ خانی، تاليف علی‏بن شمس‏الدین‏بن حاجی‏حسین لاهیجی (شامل رويدادهاي چهل ساله‌ی گیلان در فاصله‌ی سال‌های 880 تا 920 هـ . ق) و تاریخ گیلان تألیف ملا‏عبدالفتاح فومنی (شامل رویداد‌هاي سال‌های 923 تا 1038 هـ . ق) سه اثر ارزشمندي است كه از تاريخ‌نگاري گيلان برجاي مانده است. چنانکه پیداست، پیوستگی زمانی آثار مورد نظر از امتیازات تاریخ‌نگاری این بخش از شمال ایران به شمار می‌رود.
کتاب حاضر رویکردی تطبیقی به متون مورد نظر دارد و با مبنا قرار دادن رویکرد‌های سیاسی، مذهبی و اجتماعی مورخان، روش و بینش تاریخ‌نگاری آن‌ها را مورد مقایسه و بررسی قرار داده است.


مولف:

زهرا حُسن مصفّا در سال 1355 در رامسر متولد شد. سال‌هاي كودكي و تحصيلات مقدماتي را در همان شهر گذراند. در سال 1377 در رشته‌ي تاريخ از دانشگاه تربيت معلم تهران فارغ‌التحصيل شد و در سال 1390 مدرك كارشناسي ارشد را در رشته‌ي تاريخ ايران اسلامي از دانشگاه الزهرا دريافت كرد.
وي از سال 1378 كار تدريس در مقطع دبيرستان را آغاز كرد و از سال 1390 به‏كار آموزش در مقطع دانشگاهي پرداخت. از این پژوهشگر چندين مقاله در نشرياتي چون كتاب ماه تاريخ و جغرافيا، تاريخ‌نگري و تاريخ‌نگاري و گيلان ما به‏چاپ رسيده است.

منبع حوزه هنری گیلان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group