فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .

تبلیغاتتبلیغ کتاب

آمار سایت

کاربران
1
مطالب
539
نمایش تعداد مطالب
58083

معرفی کتاب

پوشاک از امتیازات انسان است و البته نظریه ها در باب آن متنوع است. اگرچه پوشاک به عنوان یک پدیده‌ی فرهنگی تغییر می کند، اما آنچه که در جهت حفظ میراث فرهنگی قابل توجه است، حفظ پوشاک سنّتی است.


پوشاک مردم گیلان زمین چون دیگر سکونتگاه‌های انسانی‌، درگذشته‌های این سرزمین ریشه دارد. آثار مکشوفه در گیلان که سوابق زندگی در این منطقه را به چهار و اندی هزار سال به عقب کشانده است، بزرگترین نشانه‌هایی هستند که ما را با فضای زندگی اسلاف این سرزمین آشنا می‌کنند. در هرحال پوشاک به تنهایی معرف کار، اندیشه، سلیقه و مکان زندگی انسان‌هاست.
در این پژوهش تلاش شده است تا مجوعه‌ایی از پوشاک سنّتی مردم گیلان معرفی شود. مطالعه، گردآوری و ثبت دقیق انواع پوشاک سنتّی و بومی، ضمن آن که باعث حفظ میراث هنری و فرهنگی منطقه خواهد شد، در علاقمندی و آشنایی مردم نسبت به هویت رهنگی این سرزمین نیز موثر خواهد بود.
این پژوهش در پنج فصل: طرح تحقیق، پوشاک مردان، پوشاک بانوان، پوشاک نوزادان و پوشاک سایر اقوام تدوین شده است.

 

مولف

فرشته طالش انساندوست در سال 1336 در شهر رشت متولد شد. دوران کودگی و تحصیلات مقدماتی را در این شهر گذراند. مدرک کارشناسی رشته‌ی جمعیت شناسی را از دانشکده علوم اجتماعی و تعاون دانشگاه تهران در سال 1358 و دانشنامه‌ی کارشناسی ارشد رشته‌ی علوم اجتماعی را از دانشگاه گیلان در سال 1376 دریافت کرد. از سال 1363 در سازمان برنامه و بودجه استان گیلان به کار مشغول و در سال 1392 بازنشسته شد.
از وی چندین مقاله‌ی پژوهشی منتشر شده است. از جمله آثار وی می توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد: کتابشناسی گیلان ( با همکاری، 2 جلد)، نماگرهای جمعینی استان گیلان 75-45، بررسی تطبیقی تقسیمات سیاسی-جغرافیایی استان گیلان 82-55، فهرست الفبایی آبادی‌های استان گیلان، برخی علل افزایش جمعیت شهری گیلان 82-45 و نرم افزار فرهنگ تطبیقی آبادی‌های استان گیلان.
منبع : حوزه هنری گیلان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group