فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .
میرصالح مظفرزاده متولد ۱۲۷۷ در رشت ـ درگذشته ۱۳۴۳ در تهران) از رجال نهضت جنگل و نماینده رشت در دوره ۱۴ مجلس شورای ملی بود.


زندگی

میرصالح مظفرزاده فرزند سید مظفر طبیب گیلانی (مظفرالحکما) در سال ۱۲۷۷ (۱۳۱۶) در رشت به دنیا آمد. او در ضمن تحصیل در مدارس رشت، به فراگیری زبان روسی پرداخت و در آغاز کار به منشی گری و مترجمی در تجارتخانه‌های رشت می‌پرداخت.
گائوک (با نام مستعار هوشنگ) که به اشتباه تصور می‌رفت یکی از اسرای جنگی آلمانی بوده باشد که در واپسین مرحله جنگ اول به جنگلیان کمک می‌کردند، یک چهره سؤال برانگیز است. هویت وی، دلایلش برای پیوستن به جنگلیان و شیفتگی کامل وی نسبت به کوچک خان، هنوز در پرده اسرار باقی‌مانده است. تاریخ‌نگاران شوروی به شکل توجیه ناپذیری در مورد گائوک سکوت اختیار کرده‌اند.
میرزا محمدعلی گیلک خمامی در سال ۱۲۷۵ هـ.ش در خمام به دنیا آمد.
او در مدرسه شمس رشت به تحصیل پرداخت و همزمان با شروع‌ نهضت جنگل به اقتضای شور جوانی و عشق به آزادی به این نهضت‌ پیوست و چون دارای استعداد زیاد و معلومات قابل توجهی بود در رده‌ مدیریت و رهبری نهضت جنگل قرار گرفت.
میرزا حسین کسمایی متولد ۱۲۴۴، کسما ؛ متوفی ۱۲۹۹، کسما - شاعر، روزنامه نگار، نویسنده و نقاش گیلانی و یک مشروطه خواه فعال در جنبش مشروطه خواهی گیلان (۲۰-۱۹۱۵) به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی بود.او از اعضای هیئت منتخب مجلس عالی در روز فتح تهران بود.
خالو قربان هرسینی متولد۱۲۵۰ درهٔ گاماسیاب هرسین - ششم خرداد ۱۳۰۱ بوکان - از رهبران جنبش جنگل بود.

زندگی‌نامه
دربارهٔ پیشینهٔ او اطلاع چندانی در دست نیست، لیکن وی سال‌های زیادی را در خانه مخبرالدوله و دیگر شخصیت‌های سیاسی در تهران به فراشی مشغول بود و آنگاه در قزوین و گیلان به شغل جمع‌آوری کتیرا اشتغال داشت،
ابراهیم حشمت طالقانی  متولد ۱۲۶۴ روستای شهراسر (طالقان)-درگذشته ۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۸ رشت ، ملقب به «حشمت الاطباء» و «سردار حشمت»، فرزند عباسقلی بود. وی تات زبان و اهل روستای شهراسر طالقان شناخته می شود. از سران نهضت جنگل بود که از آغاز تشکیل این نهضت با آن همکاری می‌کرد و چندی از طرف هیأت اتحاد اسلام که شورای رهبری نهضت جنگل محسوب می‌شد، به حکومت لاهیجان منصوب شد.
احسان‌الله خان دوستدار (۱۲۶۳، ساری - ۱۹ اسفند ۱۳۱۷، مسکو) ملقب به رفیق سرخ سیاستمدار انقلابی ایرانی بود. او دومین چهره برجسته جنبش جنگل و رهبر جناح رادیکال آن بود. او از جمله مجاهدین صدر مشروطه بود که در سال ۱۲۸۸ در فتح تهران و برانداختن استبداد صغیر محمدعلی شاه مشارکت کرد. مدتی بعد به کمیته مجازات پیوست اما پس از مدتی به گیلان گریخت و در آستانه انقلاب اکتبر به میرزا کوچک خان پیوست.
احمد کسمایی متولد ۱۲۵۹ کسما - درگذشته ۲۷ اسفند ۱۳۳۰ ، معروف به حاج احمد کسمایی ، از سران جنبش جنگل بود. 

وی در خاطرات خویش  نهضت جنگل را این‌گونه تحلیل می‌کند:

... مـن نـهـضـت جـنـگـل را نـه بـی‌ثـمـر مـی‌دانم و نه شکست‌خورده. به نظر من مشعل درخشانی بود
میرزا اسماعیل جنگلی متولد رشت - درگذشته ۱۶ فروردین ۱۳۲۷ یکی از اعضای مجاهدین جنبش جنگل و خواهرزاده میرزا کوچک خان جنگلی بود.
اسماعیل جنگلی در رشت متولد شد، پدرش میرزا احمد در حکومت سابق گیلان ، سمت مستوفی‌گری داشت، اسماعیل جنگلی در رویداد مشروطه به خصوص استبداد صغیر به مبارزه پرداخت، و نیز در بیرون راندن روس تزاری به‌همراه دیگر مجاهدین گیلان مبارزه کرد.
ابراهیم رضازاده فخرایی (۱۲۷۸ رشت - ۱۶ بهمن ۱۳۶۶ تهران)، معلم، روزنامه‌نگار، وکیل و پژوهنده ایرانی بود. او کمیسر فرهنگی جمهوری شوروی گیلان بود.
پدر اش حاج رضا، تاجری در رشت و یکی از اعضای انجمن ایالتی گیلان در جریان انقلاب مشروطیت بود. او تحصیلات اش را در یک مکتب محلی آغازید و در سن پنج سالگی تحصیلات مدرن را در مدارس ابتدایی مجیدیه و اتفاق و مدرسه راهنمایی شمس پی گرفت.
Template Design:Dima Group