ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

دکتر حسین نوحدانی

دکتر حسین نوحدانی از مفاخر علمی گیلان به سال 1308 خورشیدی در روستای نوحدان لشت‌نشا از توابع رشت دیده به هستی گشود.

کوشیار گیلی

از جمع‌بندی آرای محققان دربارۀ تاریخ ولادت و وفات کوشیار این نتیجه به دست می‌آید که وی در قرن چهارم و با کمی اختلاف باید حدود سال‌های 320 ـ 410 هجری قمری می‌زیسته است.

آذر اندامی

آذَر اَندامی (۱۳۰۵ - ۱۳۶۳) پزشک و باکتری‌شناس ایرانی، مخترع واکسن وبا و از پژوهشگران انستیتو پاستور ایران بود. بخاطر خدمات علمی و انسانی او یکی از حفره‌های برخوردی روی سیاره ناهید، به نام وی «اندامی» نامگذاری شده‌است.

احمد سمیعی گیلانی

احمد سمیعی گیلانی (زادهٔ بهمن ۱۲۹۹) در تهران اصالت رشت، مترجم، عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و سردبیر مجلهٔ نامهٔ فرهنگستان است.

ولی‌الله اردشیری

ولی‌الله اردشیری (زاده ۱۰ اردیبهشت ۱۳۲۴ - درگذشته ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۱) از مدرسین بنام فیزیک در شهرستان رشت بوده‌است.

محمدحسین جزیره‌ای

محمد حسین جزیره‌ای (۱۲ تیر ۱۳۰۱-۱۶ مرداد ۱۳۹۵) چهره ماندگار علمی در زمینه محیط زیست و دارای دکترای جنگلداری از کشور بلژیک بود.

علی درویش‌زاده

علی درویش‌زاده (زادهٔ ۱۳۱۴ در بندر انزلی) استاد دانشگاه، پژوهشگر، زمین‌شناس، از چهره‌های ماندگار علمی و ملقب به پدر علم زمین‌شناسی ایران است.

بهمن توحیدی

بهمن توحیدی کلورزی، زادهٔ ۱۳۳۸ در رستم‌آباد (گیلان) شیمی‌دان ایرانی‌ست. وی استاد تمام (پروفسور) مهندسی نفت در دانشگاه هریوت-وات اسکاتلند است.

علی‌اصغر آموخته

علی‌اصغر آموخته در سال ۱۲۸۴ در خانواده‌ای فرهنگی، در بندرانزلی به دنیا آمد. پدرش در وزارت معارف وقت به کار اشتغال داشت. او تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه هدایت و دوره متوسطه را در مدرسه علمیه تهران گذراند.