ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

تاریخ رویان

این کتاب که یکی از متون تاریخی قرن هفتم هجری قمری است، از معدود کتاب هایی است که به تاریخ طبرستان ( مازندران) از آغاز تا پایان قرن هشتم هجری و بخشی از گیلان می پردازد .

رویان سرزمینی است در باختر استان مازندران و خاور استان گیلان امروز، در پیرامون 76 درجه در ازای خاوری و 27 درجه پهنای شمالی زمین، میان دریای کاسپین در شمال و رود هراز در خاور و نمک آبرود در باختر و بلندی های توچال در جنوب.
امروز، در پهنۀ سرزمین دیروز رویان شهرستان های رامسر و تنکابن و چالوس و نوشهر و پاره هایی از نور در کنار هم اند و اگر به نوشته میر ظهرالدین مرعشی دل ببندیم بخش گسترده ای از شهرستان رودسر در گیلان را نیز باید پاره ای از سرزمین رویان به شمار آوریم ، چه آن که وی مرز خاوری رویان را سی سنگان و مرز باختری اش را روستای ملاط در هوسم ، که امروز رودسرش می نامند ، دانسته است.


 

تاریخ رویان در بردارندۀ نگاهی به رویدادهای هزار ساله سرزمین رویان از میانه دوره پادشاهی ساسانیان تا پایان سدۀ هشتم هجری است . مولانا اولیا الله درکنار نگارش تاریخ استانداران رویان نگاهی نیز به ریشه پدیدآیی رویدادهای مازندران و به ناچار نگاهی نیز به رویدادهای گیلان در آن هزاره دارد.

مولانا اولياالله آملی

تاريخ رويان

پژوهش و راستينه‌گرداني: افشين پرتو

تهران، ميرماه

قطع: وزيری

جلد سخت

216صفحه

 

--------------------------------------------------------

مطالب مرتبط :

پژوهشنامه

مشروطه و گیلان

شیراز شهر عشق و راز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلانشهر رشت

افشین پرتو

عبدالرحمان عمادی

چه کسی آنلاین است؟

ما 53 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم