فرهنگ : «عاملی که به زندگی انسان معنا و جهت می دهد»  آنکه فرهنگ و تاریخ گذشته و گذشته گان خود را شناخت ، خود را شناخته است .
آنچه در مورد وجه تسميه اين شهر مي توان بيان نمود؛ اين است كه رودسر در قرون گذشته « هوسم» ناميده مي شود و حاكم (بيه پيش) [1]در قرن هشتم هجري هوسم را كه در جريان سوانح طبيعي ويران شده بود بازسازي كرد و بعد آنرا رودسر ناميد. گويا دليل نامگذاری هوسم  به رودسر اشتغال مردم به كشتي سازی   و رونق تجاری  و كسب مردم از طريق كشتی به باكو  و بندر انزلی بود.

مقدسي قديمی ترين تاريخ نگار  كشورمان در سال 375 ه.ق هوسم را با بازاري خوب كه مسجد جامعي بزرگ نزديك مقر حاكم  قرار دانسته وصف نموده است.وي در ادامه اضافه نموده كه رودخانه اي پر آب از شهر هوسم مي گذرد و داراي پلي از قايق مي باشد. اين ناحيه مركز اقامتگاه حاكم علوي «داعي محمد حسن الا طروش» كه در نيمه دوم قرن سوم هجي  بدون شناسايي خليفه بغداد و بي اعتنا به او حكومت مستقلي در اين ناحيه داشت به شمار مي رفت.


حمدالله مستوفي كه به سال 470 هجري از هوسم ديدار كرده درباره اين شهر می نويسد:

« هوسم نزديك دريا قرار داشته  و بندر كشتي هايي است كه از گرگان؛ طبرستان و شيروان می آيند».

رابينو كه قريب 80 سال پيش از رودسر ديدار كرده ساكنان رودسر را چنين توصيف مي كند: « مردم رودسر با ملايمت طبع و علاقمندي  به مذهب اسلام معروف مي باشند. كرجي ها(قايق بزرگ و كشتي كوچك) تقريباً تا نزديكي ساحل مي آيند و ماهي شور؛ ماهي دودي؛ همچنين قند؛ قماش و نفت  با خود از بندر انزلي به رودسر مي آروند. بازرگاني برنج با روسيه توسط مسلمانان باكو در رودسر جريان دارد».

اما اگر بخواهيم گذري كوتاه نيز بر تاريخ رودسر بيفكنيم بايد اين كار را از دوره رضا خان آغاز كنيم كه بعد از  به قدرت رسيدن مناطق شمالي ايران كه از نظر وي داراي اهميتي خاص بود. بازسازي گرديد كه نمونه بارز آن در ساختمان قديمي شهرداري  و مجموعه ساختمانهاي قديمي ميدان شهرداري مشاهده نمود. اين آثار در دوره حكومت فرزندش محمدرضا نيز حفظ گرديد و پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي  تا به امروز  مورد مرمت قرار گرفته است.

از مهمترين مفاخر فكري  و فرهنگي اين شهر نيز مي توان  به وجود دانشمند بزرگي چون امام فخر رازي اشاره كرد. در كتاب جغرافيايي گيلان نوشته م.م لاهيجان مي خوانيم كه:

« از رودسر(هوسم) دانشمد بزرگي برخاسته مانند امام فخر رازي  و پدرش كه هوسمي بوده اند.»

 

 

 

[1] - در زمان قديم گيلان  به دو قسمت «بيه پس و بيه پيش »تقسيم شده بود.
منبع : شهرداری رودسر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group