بره سر

بره‌سر یا براسر مرکز بخش خورگام در شهرستان رودبار، استان گیلان با جمعیت سرشماری (۱۳۹۰) ۱٬۴۱۶ نفر واقع شده‌است.

جغرافیا

بره سر در فاصله ۵۵کیلومتری مرکز شهرستان رودبار و۴۰کیلومتری شهر رستم‌آباد واقع شده‌است. بره سر مرکز بخش خورگام در ارتفاع ۱۲۵۰متری از سطح در یاهای آزاد قرار گرفته‌است؛ که از شمال به بافت قدیم بره سرازجنوب به جنگلها، مرتع‌ها واستخر زیبای ویستان از شرق به روستاهای تیه و دوسالده و از غرب به روستای چهار محل محدود می‌گردد. این شهر دارای بافتی متمرکز که پس زلزله سال ۶۹ در محل فعلی بره سراحداث گردیده است.

جغرافیای طبیعی

شهری کوهستانی با آب و هوای معتدل کوهستانی است.

جغرافیای کشاورزی

این شهر دارای اقتصاد کشاورزی می‌باشد:
محصولات کشاورزی این شهر

گندم
جو
عدس
لوبیا

محصولات باغی

سیب
گلابی
آلوچه
فندق
گردو

جغرافیای مذهبی

مذهب: شیعه. دارای دو امامزاده می‌باشد؛ که برای اشاعه مذهب شیعه در زمان دیلمیان کشته‌شده و به قبرستان باستانی بره سر انتقال داده شده‌اند. در هسته مرکزی شهر مرقد مطهر امامزادگان عبداله وقاسم از نوادگان موسی کاظم واقع گردیده است. هر ساله، در تاسوعا و عاشورای حسینی و سالروز وفات پیامبر اسلام در ۲۸صفر در جوار امامزادگان به عزاداری می‌پردازند.

راه‌های دسترسی

راه‌های دسترسی به شهر بره سر:در مسیر دسترسی از جاده رشت به قزوین وحد فاصل شهر رستم‌آباد وتوتکابن مسیر فرعی از داخل شهر توتکابن به سمت جنوب ادامه می‌یابد که پس از طی مسافتی در حدود ۳۵ کیلومتر در دامنه کوه‌های البرز وعبور از کنار رودخانه رحمت آباد وشالیزا رهای سرسبز منطقه و چشم اندازهای زیبابه کوه درفک، به منطقه خورگام وشهر بره سرمی رسیم که مهم‌ترین راه دسترسی شهرنیز می‌باشد. سایر راه‌های دسترسی: مسیر دفراز – پس طالکوه –سیبن – بره سر مسیر جیر نده –داماش- بره سر مسیرسیاهکل –دیلمان –آسیابر –اسطلخ کوه –بره سر مسیر پیر کوه کلیشم – بره س

ییلاقات بره سر

‌‌‌‌ویستان
پلنگ کوه
شینه چاک
استلی سرا
گلچالکی
دوسلان
مسجدی سرا

یک پاسخ ارائه کنید