تمدن املش به لحاظ داده های باستان شناسی، یکی ازشاخص ترین مراکزمیراث فرهنگی ایران است. حوزه ی فرهنگی املش در گذشته به درستی مشخص نبود، ولی محدوده های دیلمان ،رانکوه،اشکورعلیا،اشکورشویل وبخشی از نواحی غرب مازندران را دربر می گرفت.اشیا وآثار به دست آمده از این نواحی،آثاروهنر املش معرفی شده است.

شهرستان املش،با این که سوابق بسیار درخشانی از قدیمی ترین دوران تاریخی، در زمینه های مختلف هنری، فرهنگی و مذهبی دارا بوده و به اقتضای هر عصر ودوره ،عالی ترین مدارج ترقی واهمیت را طی کرده، لیکن آثار، ابنیه و اطلاعات تاریخی آن به صورت پراکنده و درکتب مختلف منتشر شده و فهرست جامعی از آن ها تهیه نشده است.

دراین کتاب تلاش شده است آثار ومحدوده های تاریخی شهرستان املش و دستاوردهای باستان شناسی اخیر درآن معرفی شوند.

تمدن املشپدیدآور

ولی جهانی در سال 1351 در روستای لیل از توابع لنگرود به دنیا آمد . تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و تحصیلات راهنمایی و متوسطه را در مدارس املش به پایان رساند .

او دوره ی کاردانی باستان شناسی را در دانشگاه مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی و دوره کارشناسی این رشته را در دانشگاه آزاد ابهر گذراند در سال 1382 در مقطع کارشناسی ارشد باستان شناسی از دانشگاه آزاد تهران فارغ التحصیل شد .

جهانی از سال 1372 در پژوهش های میدانی مختلفی در کاوش های باستانی سطح کشور حضور داشته و مقالات متعددی از وی در نشریات مختلف به چاپ رسیده است .

قلعه های گیلان و گسکر شهر مدفون شده در جنگل هفت دغنان از آثار اوست .

یک پاسخ ارائه کنید