روستای کمسار

کمسار، روستایی است در دهستان جیرده شهرستان شفت استان گیلان که دارای قدمت دیرینه بوده و حدود 60سال پیش بعنوان مرکزیت شهرستان شفت تلقی می گردید و نجیب زادگان این شهرستان در این روستا ساکن بوده و دارای املاک فراوان بودند از بناهای تاریخی دراین روستا می توان به حمام آن نام برد که به دوران قاجاریه نسبت می دهند.

این روستا در 9کیلومتری شهرستان شفت واقع است که دارای مناظر دیدنی بسیاری بوده شغل اکثریت مردم این روستا کشاورزی (برنج کاری)و چای می باشد از مناظر دیدنی آن می توان به استخر بزرگ (روجگیل) رودخانه بزرگ، خانه های خوانین اشاره نمود این روستا دارای چند آبادی می باشد که عبارتند از کمسار کوچک-سروان محله-شیخ محله -گیلده که هریک از این آبادیها دارای مناظر دیدنی منحصر به فرد خود را دارا می باشد.

ساختمانهای حکومتی کمسار

از آثار و بناهای تاریخی شفت ،خرابه های ساختمانهای حکومتی کمسار است که متعلق به خانهای شفت در دوره قاجاریه و یازندیه بوده است ساختمانهای مزبور پس از اقامت خانهای شفت در رشت به تدریج رو به خرابی نهاده و امروز چیز زیادی از آنها برجای نمانده است.دکتر منوچهر ستوده در بررسی و تحقیق خود از آثار تاریخی شهرستان شفت در سالهای 1345 لغایت 1348 می نویسد بیست باب ساختمان آجری با پنجره های ارسی (پنجره با شیشه های رنگی )که نمودار هنر قاجاری است در این دهکده پابرجاست‌(بیشتر آنها تا سال 88 بجز دو خانه پابرجا نمانده است ). رابینو نیز از این بناها یاد کرده و می نویسد که صاحبان آنها به رشت رفته و خانه های آنها متروک افتاده است . معروف است جد خانهای محلی شفت و از جمله کمسار از چگین منجیل آمده و نظیر حسن صباح به اندازه پوست گاوی زمین از اهالی خواسته است سپس پوست گاو را کشیده و دوال کرده و بر سر اراضی کمسار کشیده و تصاحب کرده است . از خانهای کمسار می توان به ابراهیم خان – محمد خان -عبدالوهاب -میرزا ابوالفتح خان -عبدالرضا خان -بهرام خان و رحیم خان نام برد.
کمسار را می توان نگین روستاهای غرب گیلان دانست. دارای مردمانی سخت کوش و مهمان نواز بوده، به نقل از قدیمیان در دورانی که شفت به شهرت نرسیده بود کمسار یکی از مشهورترین نقاط فومن و شفت بود. روستایی که با مرکز استان حدود 18 کیلومتر فاصله دارد و مناظر زیبای ان علاقه مندان زیادی را برای تفریح و گردش به این روستا می کشاند.

وجه تسمیه کمسار

نقل است در دوران قدیم ساکنان اصلی این منطقه دارای منازل مسکونی کوچکی به نام کومه بوده که این منطقه را با پسوند شباهت سان ،کومه سان نامیدند بعدها به کومسار و به کمسار تغییر نام یافته است
به روایت دیگر این منطقه محل زیست پرنده ای سیاه رنگ به نام سار (به زبان گیلکی سیته نامیده می شود )بوده و تحت این عنوان به کومه سار یعنی خانه پرنده ی سار و بعدها به کمسار تغییر نام یافته است که در واقع این روایت کمتر به واقعیت نزدیک می باشد.

منبع : راه دانا

یک پاسخ ارائه کنید