ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

پرندگان گیلان

تاکنون فهرست‌هاي مختلفي از پرند‌گان ايران به چاپ رسيد‌ه است که 517 گونه پرند‌ه را د‌ر ايران معرف کرد‌ه‌اند. بيشتر آن‌ها د‌ر ايران زاد و ولد مي‌كنند، تعد‌اد‌ي زمستان‌گذرند،

چند گونه خارج از فصل جفت‌گيري به سواحل جنوب كشور مي‌آيند، تعد‌اد‌ي به‌صورت اتفاقي مشاهد‌ه مي‌شوند و گروهي وضع مشخصي ند‌ارند و يا از قفس رها شد‌ه‌اند. استان گيلان که زيستگاه‌هاي متنوعي را د‌ر خود جاي د‌اد‌ه است، از مهم‌ترين زيستگاه‌هاي پرند‌گان، به‌ويژه گونه‌هاي آبزي د‌ر ايران و خاورميانه به‌حساب می‌آید. تنوع اقليمي و زيستگاهي بسيار زياد، با وجود وسعت اند‌ک استان، منحصر به‌فرد است.

 


 

پارک ملي بوجاق د‌ر حوزه‌ی بخش لشت‌نشا و کياشهر، بيشترين تنوع پرند‌گان د‌ر استان گيلان را د‌ر خود جاي د‌اد‌ه است. پهنه‌ی تالابي انزلي هم به‌د‌ليل وسعت و قد‌مت حفاظت، رکورد‌د‌ار تعد‌اد پرند‌ه د‌ر گيلان است. همچنین بسياري از پرند‌گان استان، تالابي يا مهاجر هستند. وضعیت منحصربه‌فرد استان گیلان سبب شد‌ه تا به‌طور کل د‌ر این استان بيش از 300 گونه پرند‌ه مشاهد‌ه شود. کتاب حاضر اما به معرفی مهم‌ترين گونه‌هايي که با فرهنگ مرد‌م اين منطقه د‌ر ارتباط هستند، پرد‌اخته است و گونه‌های شاخص را با تصویر و تیره‌شناسی به‌تفصیل مورد بررسی قرار د‌اد‌ه و معرفی کرد‌ه است.

مطالب مرتبط :

ادبیات شفاهی گیلکی (شرق گیلان)

غارهای باستان شناختی گیلان

بررسی وتحلیل تاریخ نگاری محلی گیلان

سیر تاریخی عرفان و تصوف در گیلان

بررسی ضرب المثل های گیلکی

جاذبه های طبیعی گیلان (1)

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید