ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یارمولفین

نویسندگان گیلانی و گیلک که عناوین مختلفی را به چاپ رسانده اند

هوشنگ عباسی

هوشنگ عباسی

شاعر و نویسنده

هوشنگ عباسی، شاعر، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و گیلان‌شناس
محمود طیاری

محمود طیاری

شاعر و نویسنده

اولین ‌مجموعه داستان‌های ‌کوتاه وی ”خانه فلزی“- شامل پانزده داستان، دو نمایشِ تک‌پرده و‌ یک طرح- بود.
مجید دانش‌آراسته

مجید دانش‌آراسته

داستان نویس

مجید دانش آراسته داستان نویس گیلانی معاصراست
اکبر رادی

اکبر رادی

نمایشنامه نویس

نوشته‌های او بعضی از مهم‌ترین نمایشنامه‌های زبان فارسی را در بر می‌گیرد.
افشین پرتو

افشین پرتو

پژوهشگر تاریخ

افشین پرتو، مورخ و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و گیلان

تاریخ شیلات در گیلان


شیلات دریای خزر سرنوشتی شگفت دارد . بودن دریای خزر میان ایران و روسیه و تلاش روس ها برای چیرگی همه سویه بر این دریا و بهره گیری از همه ی آن چه که در آن بود

، از روزگاری که روسیه توانی یافت و بر پایه ی توان خود کوشید تا به خواست های خود دست یابد این سرنوشت را سامان داد . این نوشته سر گذشت شیلات دریای خزر است از نیمه ی سده ی نوزدهم تا نیمه ی سده ی بیستم میلادی ، میان دو روزگار موازنه ی مثبت میرزا حسن خان سپه سالار و موازنه ی منفی دکتر مصدق . این اثر بر پایه ی اسناد باز مانده از دیروز نگاشته شده است . در این نوشته از 30 سند به دست آمده از بایگانی اسناد وزارت امور خارجه برای پی بردن به آن چه که به راستی بر سر شیلات ایران در دریای خزر آمده ، بهره گرفته شده است .

 

 

پدیدآور:
افشین پرتو در سال 1328 در خانواده ای گیلانی در مشهد متولد شد . خانواده ی او از اهالی سیاهکل بودند . در مشهد ، تربت حیدریه ، تهران  و رشت تحصیل کرد و سپس وارد دانشگاه شیراز شد و در رشته ی تاریخ فارغ التحصیل شد .
در سال 1381 موفق به دریافت دکترای تاریخ شد . وی سی  سال در دبیرستان های لنگرود ، سیاهکل  و رشت تدریس کرد . بیش از صد مقاله در باره ی گیلان و ایران در مجموعه های تحقیقی و نشریات مختلف از او به چاپ رسیده است . برخی از آثار او عبارتند از : ستیز گاه باورهای دیروز و امروز ، پژوهشنامه ، تاریخ گیلان از آغاز تا برپایی مشروطه ، شاخابه ی پارس ، فارس در جنگ جهانی اول ، فرمانروایان دیلمان  و تصحیح و تحشیه ی تاریخ گیلان اثر ملا عبدالفتاح فومنی ، تاریخ خانی اثر علی بن شمس الدین لاهیجی و خاطرات آقا خان درآمی ، ترجمه ی خاطرات سرگرد نیلستروم سوئدی و گزارش های هربرت چیک .

 


 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید