ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یارمولفین

نویسندگان گیلانی و گیلک که عناوین مختلفی را به چاپ رسانده اند

هوشنگ عباسی

هوشنگ عباسی

شاعر و نویسنده

هوشنگ عباسی، شاعر، پژوهشگر، روزنامه‌نگار و گیلان‌شناس
محمود طیاری

محمود طیاری

شاعر و نویسنده

اولین ‌مجموعه داستان‌های ‌کوتاه وی ”خانه فلزی“- شامل پانزده داستان، دو نمایشِ تک‌پرده و‌ یک طرح- بود.
مجید دانش‌آراسته

مجید دانش‌آراسته

داستان نویس

مجید دانش آراسته داستان نویس گیلانی معاصراست
اکبر رادی

اکبر رادی

نمایشنامه نویس

نوشته‌های او بعضی از مهم‌ترین نمایشنامه‌های زبان فارسی را در بر می‌گیرد.
افشین پرتو

افشین پرتو

پژوهشگر تاریخ

افشین پرتو، مورخ و پژوهشگر تاریخ معاصر ایران و گیلان

تاریخ مطبوعات گیلان از آغاز تا 1357


تاریخ روزنامه نگاری در گیلان شناسنامه ا ی  پر بار دارد. نخستین نشریه ای که در گیلان  به چاپ رسید ، خیر الکلام  به صاحب امتیازی  شیخ ابوالقاسم افصح المتکمین بود .

 اولین شماره از این روزنامه یک شنبه 24 جمادی الثانی 1325( اول مرداد 1286) در شهر رشت به چاپ رسید ، و این سرآغازی بود بر یکی از کارآمد ترین رسانه ها که زبان گویای مردم در بیان تحولات و خواست های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شان بود .
بسیاری وگوناگونی عناوین و دیدگاه های نشریات موجود در گیلان در اندک زمانی پس از عصر مشروطه ، نشان از گسترش سریع روشن اندیشی و تجدد در میان  گیلانیان  دارد.  امری که منجر به تحولات مهمی در رونق فرهنگ این دیار شد .
از زمان انتشار نخستین نشریه در گیلان  تا وقوع انقلاب اسلامی ، بیش از یکصدو هشتاد نشریه در این استان به چاپ رسید که بعضی از آنها عمری بیش از یک شماره نداشتند و برخی نیز حدود سی سال ادامه ی حیات دادند  این کتاب ، تاریخی موجز از 71 سال چاپ مطبوعات در گیلان است و در کنار معرفی نشریات شرحی کوتاه  از زندگی روزنامه نگاران گیلان نیز  ارائه می دهد .


 

پدیدآور:

رضا نوزاد در 25 دی ماه  سال 1337 در رشت  متولد شد .  تحصیلات مقدماتی را در گیلان  و مازندران گذراند پس از آن به عنوان نقشه بردار و کارمند دفتر فنی در شرکت های خصوصی مشغول به کار شد .
از دهه ی هفتاد  به نقد و پژوهش روی آورد  و مقالات و نقدهایی  از او درباره ی تاریخ و فرهنگ گیلان در نشریاتی چون کادح ، گیله وا ، پادنک و گیلان ما به چاپ رسید .
او به تبع پدر فرهیخته اش ، فریدون نوزاد ، به پژوهش و تحقیق در تاریخ مطبوعات گیلان پرداخت و نخستین کتاب او با عنوان گیلان در وقایع اتفاقیه ، که اخبار گیلان در نخستین نشریات ایران می پردازد ، در سال 1389 توسط نشر فرهنگ ایلیا منتشر شد .

 


 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید