ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

کوه های گیلان


کوه ها از مهم ترین واحدهای زیست محیطی هستند که زندگی بشر را در زمینه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهند کوهستان عامل کلیدی در تغییر و تنوع چشم اندازهای جفرافیایی است .

این اشکال زمین ، هم از لحاظ تامین منابع زیستی برای مردم مناطق پایین دست و هم از لحاظ تاثیر عمیقی که بر فرهنگ و رسوم مردم هر منطقه می گذراند ، مورد توجه هستند رشته کوه البرز یکی از مهم ترین سامانه های کوهستانی فلات ایران است که تاثیر ژرفی در جغرافیای طبیعی و انسانی فلات ایران دارد . در این کتاب به صورت فشرده به مباحثی چون جغرافیای طبیعی و زمین شناسی سرزمین گیلان ، ژئو مورفولوژی مناطق کوهستانی در دوره ی پلئبستوسن و عهد حاضر ، جغرافیای ناهمواری های گیلان و جهت کشیدگی و شکل نامهمواری ها ی آن ، توضیحات جغرافیای در باره ی کوه ها و قله ها ی رشته کوه البرز از کوه اسپیناس در شمال گیلان تا کوه سماموس در مرز شرقی آن ، پرداخته شده است .

 

 

پدیدآور:
نیما فرید مجتهدی  در سال 1360 درلاهیجان  متولد شد . تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و سپس در رشته جغرافیای طبیعی شاخه ی ژئومورفولوژی از دانشگاه آزاد رشت فارغ التحصیل شد . پس از آن به تهران رفت و دوره ی کارشناسی ارشد رشته ی جغرافیای طبیعی ، شاخه ی اقلیم شناسی را در دانشکده ی جغرافیای دانشگاه تهران گذراند .
از سال 1382 فعالیت های مطالعاتی اش را در زمینه ی گیلان شناسی آغاز کرد و سپس از 30 نوشتار از او  در مجله  های گیله وا ، گیلان ما و ره آورد گیل به چاپ رسید .
او علاوه بر تحقیقات گیلان شناسی ، مقالاتی تخصصی در زمینه ی جغرافیای طبیعی ، ژئومورفولوژی یخچالی و آب و هوا شناسی در مجلات علمی و همایش های داخلی و بین المللی ارائه کرده است . مجتهدی از سال 1387 در واحد مطالعات کاربردی اداره کل هواشناسی گیلان مشغول به فعالیت است .
از او کتاب اطلس کوه های گیلان (1391) با همکاری ابراهیم اسعدی  اسکوئی و مسعود سلیم پور به چاپ رسیده است .

 


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید