ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

سیر تاریخی دین و مذهب در گیلان


بنا به مستندات باستان‌شناسی و گزارش‌های تاریخی، مذاهب و ادیان گوناگونی پیش از ورود اسلام به گیلان، در این پهنه وجود داشته است. این مذاهب تا نیمه‌ی دوم قرن سوم ه. ق کم و

بیش به حیات اجتماعی و مذهبی خود ادامه دادند، اما رفته رفته تحت تأثیر فعالیت‌های مذهبی داعیان علوی قرار گرفتند و سپس به جهت همسویی شعارهای علویان با آمال و آرمان‌های دیلمیان، جذب آیین جدید شدند. با به قدرت رسیدن دودمان کیایی در بیه‌پیش، اوضاع مذهبی گیلان به شدت دچار تحولات جدی شد. این حاکمیت از مدافعان تشیع زیدی در بیه‌پیش بود که جنگ‌های مذهبی بین حاکمان بیه‌پیش و بیه‌پس را در پی داشت.

گیلانیان، بسیاری از آداب و رسوم بومی و سنتی خود را در قالب فرهنگ مذهبی قرار دادند و از این طریق رابطه‌ی عمیقی با مذهب تشیع برقرار كردند. در این پژوهش سعی شده است با استفاده از تحقیقات باستان‌شناسی و منابع تاریخی، اسناد و مدارک موجود در زمینه‌ی اوضاع مذهبی گیلان مورد بررسی قرار گیرد. این کتاب، اوضاع مذهبی گیلان در دوره‌های پیش از تاریخ تا عصر اسلامی، ورود اسلام تا پایان حاکمیت ایلخانان، دوران حکومت خاندان‌های محلی و دوره‌ی تسلط صفویان تا عصر قاجار را مورد بررسی قرار می‌دهد.


 

مولف:
دكتر عباس پناهي در سال 1354 در شهر تنكابن به دنيا آمد. تحصيلات مقدماتي را در اين شهر گذراند. وي مدرك كارشناسي را در رشته‌ي تاريخ از دانشگاه تربيت معلم تهران در سال 1377 و با عنوان دانشجوي برگزيده اخذ كرد. كارشناسي ارشد را در سال 1379 از گروه تاريخ دانشگاه شهيد بهشتي و دكتراي تخصصي خود را در سال 1388 دريافت كرد.
از وي مقالات علمي و پژوهشي گوناگوني در فصلنامه‌هاي پژوهشي داخلی و خارجی منتشر شده است. بخش مهمي از اين پژوهش‌ها درباره‌ي مطالعات گيلان‌شناسي و صفويه‌پژوهي است.
دكتر پناهي عضو هيات علمي دانشگاه گیلان است. از جمله آثار وي مي‌توان به كتاب‌هاي: تاريخ و جغرافياي تاريخي ديلم خاصه، قلعه‌هاي باستاني تنكابن، مردم‌شناسي جنت‌رودبار، كتاب شناسي توصيفي- تحليلي گيلان در عصر صفوي و كاركرد سياسي و اجتماعي كياييان لاهیجان اشاره كرد.

 


 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید