ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

بازارهای هفتگی (دوره ای ) گیلان


بازارها، این مجامع فشرده و یکپارچه‌ی بازرگانی که پیشینه‌ای دیرپا دارند، پیش از آن که به صورت مجموعه‌های ثابت و همیشگی درآیند، دارای شکل ابتداییِ غیرثابتی بوده‏ اند

که امروزه نمونه‌های جالبی از آن‌ها، در نواحی مختلف جهان و از جمله گیلان وجود دارد و به عنوان بازارهای دوره‌ای شناخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را بنیان و ریشه‌ی بازارهای ثابت امروزی دانست.

بازارهای هفتگی (دوره‌ای)، بازارهایی سنّتی‌اند که توانسته‌اند تا به امروز رونق و کاربردهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خود را در بیشتر شهرها و روستاهای گیلان به خوبی حفظ کنند. در این کتاب پیشینه‌ی بازارهای هفتگی گیلان و برخی از مهم‌ترین علل رونق این بازارها مورد بررسی قرار گرفته است و بازارهای ویژه مانند؛ جمعه‌بازارها، بازارهای زیارتی، بازارهای فصلی، بازارهای فروش دام و ... معرفی شده‌اند. همچنین در این اثر به مباحثی چون نقش زنان در بازارهای محلی، چند و چون بازارهای هفتگی، بازارهای هفتگی از دید جهانگردان و بازار در فرهنگ مردم گیلان پرداخته شده است.


 

محمد بشرا (درويش گيلانی) در سال 1316 در رشت متولد شد. تحصيلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و پس از طي دوره‏ي تربيت معلم به استخدام آموزش و پرورش در آمد.
وي نخستين بار در سال 1344 اشعار گيلكي را در قالب اوزان نيمايي به جامعه‏ ی شعر و ادب گيلان معرفي كرد. در همين دوران برخي از مقالات پژوهشي‏اش را در بخش فرهنگي روزنامه‏ كيهان «ويژه‏ گيلان»، كه خود مسئوليت آن را برعهده داشت، به ‏چاپ رساند. از سال 1352 كار تهيه‏ برنامه فرهنگ گيلان را در راديو رشت آغاز كرد.
بشرا از پايه‏ گذاران هسا شعر گيلكی است و مقالات پژوهشی متعددی از وی در نشريات گوناگون به‏ چاپ رسيده است. برخي از آثار تاليفي او عبارتند از: هنگی ايسه هنگی‏ نيه، افسانه‏ ها و باورداشت‏های مردم‏شناختی؛ پرندگان، جانوران، حشرات و خزندگان (3 جلد)، ايله‏ جار و  هرای (دو دفتر شعر گيلكی)، جشن‏ها و آيين‏های مردم گيلان (2 جلد)، باورهای عاميانه‏ مردم گيلان و طب سنتی مردم گيلان.

 


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید