ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

میرزا ابوالقاسم ملاباشی

 میرزا ابوالقاسم ملاباشی ملقب به افصح المتکلمین (قرن ۱۴ قمری) از اهالی رانکوه شهرستان املش، از روحانیان نواندیش و از پیشگامان جنبش مشروطیت در منطقه گیلان بود.

وی نخستین نشریه گیلان را در سال ۱۳۲۴ هجری با عنوان «خیرالکلام» در آن دوران منتشر کرد و تحولی در عرصه اطلاع‌رسانی گیلان و شمال ایران به وجود آورد.

وي روشنفكري مصلح وآزاديخواه بود كه براي استقرار حكومت مشروطه در ايران با استبداد جنگيد و خدمات زيادي به مشروطيت نمود. افصح اولين روزنامه نگاری گيلانی بود و روزنامه خيرالكلام اولين روزنامه ايست كه توسط وي در رشت انتشار يافت.متاُسفانه از زندگي نامه اين مرد بزرگ اطلاعات چنداني در دست نيست .

 

شهرت او به افصح المتکلمین به واسطه سخنرانی‌های آتشین در منابر و لحن تند و ضد استثماری و ضد خودکامگی دوران خود بود. «ساحل نجات» و «راه خیال» دو روزنامه دیگری بود که وی در دوران مشروطیت مدیریت آن‌ها را به عهده داشت.

علی عمو
میرزا ابوالقاسم ملاباشی (افصح المتکلمین)، در رشت نشریه‌ای به نام خیرالکلام منتشر می‌کرد که در آن داستان‌هایی با نام «علی عمو» نوشته می‌شد. برخی علی عمو را خود افصح المتکلمین دانسته‌اند، اما برخی دیگر در این مورد تشکیک کرده‌اند. علی عمو در سال ۱۲۸۸ و ۱۲۸۹، مجموعاً ۴۷ داستان کوتاه در خیرالکلام منتشر کرده و از آنجا که وی ۱۲ سال پیش از انتشار یکی بود، یکی نبود اثر محمدعلی جمال زاده به انتشار داستان کوتاه دست زده، از وی به عنوان آغازگر داستان کوتاه در ایران یاد می‌شود.

 

----------------------------------------------

مطالب مرتبط:

ابوالحسن ابتهاج

خسرو گلسرخی

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید