ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

حمزه آذرك و هرون الرشيد عباسی- کتاب


«حمزه آذرك و هرون الرشيد عباسی» درباره قيام حمزه آذرك سيستانی عليه هارون‌ الرشيد عباسی و ترجمه نامه‌هايی است كه بين هارون و حمزه مبادله شده است.

 به اعتقاد نويسنده، جنبه ايرانی بودن قيام آذرك از قيام ابومسلم بيش‌تر بود؛ چرا كه قيام ابومسلم خلافت را به دست بنی عباس داد؛ ولی آذرك جهان‌بينی و نظريه داشت و معتقد بود بايد خود مردم در سرنوشت‌شان دخيل باشند.

او با نام خوارج در سال 170 عليه عباسيان قيام كرد. اين قيام كه چند سالی بعد از قيام ابومسلم خراسانی شكل گرفت، به جنگ‌های مفصلی منجر شد كه در همه آن‌ها هارون الرشيد عباسی از سپاه ايران شكست خورد.

در اين كتاب آشكار می شود كه ايرانيان آن موقع اهل كتاب بودند، با اصل اسلام مخالفتی نداشتند و مخالفت‌شان با كسانی بود كه خودشان را خليفه می دانستند و در حقيقت امويان و عباسيان را مسلمان قلمداد نمی كردند.

«نسخه نامه هرون ‌الرشيد»، «خوارج و حمزة‌ بن‌ آذرك» و «سخنى چند درباره ماجراى حمزه از نقطه‌نظر حقوقى، سياسى و اجتماعى» از عنوان‌هاي چند بخش اين كتاب‌اند.


«پيوست مهم» (سندى از صدر اسلام براى انگيزه جنبش‌هاى ايرانيان بر ضد امويان و عباسيان)، «پيمان شيز در آغاز اسلام ايران»، «پيمان شيز در سيستان»، و «اندكى پس از پيمان شيز در آذربايجان از همان زمان چه بر سر آذربايجاني‌ها آوردند؟» نيز از ديگر مطالب اين كتاب به شمار مي‌روند.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط :

چندصد نام دريای خزر - کتاب

چندصد نام دريای خزر - کتاب

آسمانکت - کتاب

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

افشین پرتو

عبدالرحمان عمادی

چه کسی آنلاین است؟

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم