ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

دوازده گل بهاری-کتاب


 «دوازده گل بهاری» كه نام اين كتاب قرار گرفته، نام قصه‌ای قديمی است درباره اين‌كه بهار با دوازده گل بهاری آغاز می شود و اين دوازده گل از نگاه يك دختر دم ‌بخت شناسايی می شود.

 در كتاب‌هايی مانند «حدود‌العالم» نام همه مناطق دامنه‌يی كوهستان البرز، ديلمستان بوده و خود مردم ديلم ادبيات‌شان را ديلمی می گفتند.

نويسنده در اين كتاب معتقد است، شاهنامه فردوسی كتابی شكل‌يافته از فرهنگ فولكلور دهقانان است؛ در واقع، دهقان حافظ و راوی روايات قصه‌های شاهنامه بوده و به همين دليل، شاهنامه يكی از مظاهر فرهنگ عميق فولكلور ايرانی است.

از سوی ديگر، شرح بر يك دوبيتی در قابوسنامه نوشته قابوس‌بن‌وشمگير سال‌ها يكي از مشكلات غيرقابل حل محققان و استادان دانشگاه بوده كه عبدالرحمان عمادی اين مشكل را حل كرده است. اين شعر در يادنامه مرحوم غلامحسين يوسفی نيز آمده است. در اين دوبيتی، يازده مثل آمده كه نشانگر مفهومی از نوعی پيوستگی فرهنگی و عميق اين منطقه و غنای آن است.

کتاب «دوازده گل بهاری» (نگاهی به ادبيات ديلمی و طبری) دربرگيرنده هشت مقاله با نام‌های دوازده گل بهارى، شعرى ديلمى درباره جغرافياى تاريخى ايران‌زمين، گوشه‌اى از ادبيات و لغات طبرى، ديلمى، چند واژه كهن و ايرانى بجا براى اصطلاحات صيفي‌كارى و كشت و توسعه نباتات جاليزى، داستانى از اسكندر و دارا در دو شعر كهن طبرى و ديلمى، و كشف معناهاى يك دوبيتى ديلمى - طبرى در قابوسنامه با يازده مثل ديلمى است.


«دوازده گُل بهاری» در 191 صفحه و شمارگان 1100 نسخه به چاپ رسيده است.

 

 

 

---------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط :

دماوند = گب‌آوند - کتاب

خوزستان در نام‌واژه‌های آن-کتاب

حمزه آذرك و هرون الرشيد عباسی- کتاب

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

افشین پرتو

عبدالرحمان عمادی

چه کسی آنلاین است؟

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم