ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

گاه شماری گیلانی


گاه شماری، دانش محاسبه ی زمان و شیوه ی بکارگیری آن است که اقوام باستانی در زمان های دور بنا بر موقعیت زیستی خود بدان دست یافته اند.

 

 

در کوهستان های گیلان در زمینه ی اندازه گیری و شمارش زمان، گاه شماری ای متداول بود که در حال فراموشی است. این گاه شماری از ریشه و اساس، ادامه ی گاه شماری باستانی ایرانی است.

این مجموعه که به تصریح نگارنده حاصل تحقیقات و پژوهش‌های جمعی از ایران‌شناسان و گیلان‌شناسان است این اطلاعات را درباره‌ی گاه‌شماری و آداب و رسوم مردم گیلان، دربردارد: گاه‌شماری باستانی مردم مازندران و گیلان، گاه‌شماری باستانی گیلانی (دیلمی)، پنجه‌های و آیین‌های آن در گاه‌شماری مردم گیلان، مانده‌های گاه‌شماری گیلانی و باورهای پیوسته به آن، جشن‌ها و آیین‌های گاه‌شماری مردم گیلان (نوروزی‌خوانی، را برچره، پیربابو، عروس گوله، آداب چهارشنبه‌سوری، آداب و رسوم عید نوروز، و واژگان و اصطلاحات گاه‌شماری گیلان، در آغاز کتاب، اطلاعاتی درباره‌ی گاه‌شماری، گاه‌شماری‌های ایرانی و بن‌مایه‌های اساطیری و دینی پیدایش آن، گاه‌شماری باستانی ایران (یزدگردی)، گاه‌شماری اوستایی، و گاه‌شماری جلالی (ملکی) ذکر گردیده و در انتهای کتاب، جدول تطبیقی گاه‌شماری گیلانی با گاه‌شماری‌های دیگر، کتاب‌شناسی، و نمایه‌ی متن آمده است.



مؤلف: مسعود پورهادی
ناشر: فرهنگ ایلیا
ویراستاران: بیژن شهرستانی، فرامرز طالبی
زبان: فارسی
سال چاپ: 1385
نوبت چاپ: 1
تیراژ: 2100 نسخه
تعداد صفحات: 104
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)

 

------------------------------------------------

مطالب مرتبط:

مسعود پور هادی

بررسی ویژگی ها وساختار زبان گیلکی

باد بامو دورشین باورد

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آپلیکیشن گیله قصه

 

 

عبدالرحمان عمادی

چه کسی آنلاین است؟

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم