ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گیل یار

رشت از نظر سیاحان

رشت از نظر جان بل   john bell

جان بل که در سال 1129 هجری (1717) رشت را دیده است، درباره آن چنین می نویسد: شهر رشت دشت وسیعی است که همه اطراف آن را جنگل های انبوه فرا گرفته است و نزدیکترین راه آن به ساحل دریای خزر یک روز راه است . خانه های پراکنده اش به این شهر آرایشی روستا وار داده است .
به دلیل جلگه ای بودن و رطوبت این منطقه مردم رشت ناچارند خانه هایخود را در نقاط خشک بنا کنند . خانه های رشت در مقایسه با خانه های دیگر ایران حقیرتر به نظر می رسد . برای اینکه باران های فراوان این منطقه سقف خانه ه را فرو نریزد بامها را سفالی می سازند تا آب در آنها جریان پیدا نکند.
شالی زارها و مردابهایی که این شهر را احاطه کرده است هوای آن را ناسالم ساخته است . مخصوصا در فصل تابستان بیماریهای مسری در این منطقه زیاد دیده می شود. با وجود آنکه در رشت وفور نعمت است ولی مردم به علت گرسنگی نیمه مرده به نظر می رسند . استخرهای این شهر پر از قورباغه هائی است که مانند کلاغها فضا را با قیل و قال خود پر می کنند و این هیاهو آنقدر زیاد است که تا کسی به آن عادت نکند نمی تواند به آرامی بخوابد.


 رشت از نظر هانویhanway


هانوی در سال 1157هجری (1744) درباره رشت چنین می نویسد:
بیست سال است که رشت از جنگلهای انبوهی احاطه شده است و همین امر هوای نسالمی به این منطقه بخشیده است بطوریکه ارامنه ای که از ترکیه برای خرید ابریشم به این شهر می آیند معمولا در فاصله یک روز راه توقف می کنند و نمایندگانی از طرف خود برای خرید ابریشم به این شهر اعزام می دارند . روسها تا بیست کیلومتری این شهر را زیر کشت آورده اند. منظره این شهر به کوه هایی که در افق آن به چشم می خورد محدود می شود

رشت از نظر گملین gmelin

گملین در سال 1184 هجری (1772) رشت را دیده و درباره آن چنین نوشته است :
در حدود بیش از 50 سال است که رشت مرکز حکومت گیلان و محل اقامت خان این منطقه می باشد . این شهر در وسط جنگلی که قسمت اعظم آن امروزه زیر کشت قرار دارد بنا شده است. خانه های رشت نزدیک هم و در اطراف نقاط اصلی شهر واقع شده است و دیگر خانه ها بدون هیچگونه نظمی ذر جاهای دیگر پراکنده می باشد.
رشت دارای دروازه و یا دیواری نیست و به سبب بازرگانی قابل توجه آن که از مدتها پیش وسیله امرار معاش این مردم است و ساکنان زیادری که در آن زندگی می کنند و همچنین رقابتهای بازرگانی که باعث جلب بازرگانان کشورهای مختلف آسیا و اروپا به این منطقه می شود باید به آن نام شهر داد. در حدود 2000 خانه به اسلوب شرقیها در آن بنا شده که بیشتر آجری است . عمارت خان چه از نظر زیبایی نمای خارجی و چه قشنگی داخلی از سایر خانه ها متمایز است . این خانه مرکب از چند کلاه فرنگی بزرگ است که به شکل چهار ضلعی قرار گرفته و به وسیله راهروهای زیبایی به هم مربوط است. در وسط این ساختمان باشکوه باغی بزرگ که در حوض آن فواره هائی قرار دارد دیده می شود. عمارت حرم در قسمت عقب ساختمان (اندرون) واقع شده و باغ جداگانه ای دارد.

طبق نظر گملین ، محله ها و مساجد و تکیه های رشت در سال 1183 هجری (1771) به صورت زیر بود:

محله ها : کیاب - خمیران - چومارسرا - پسکیا - استاسرا - بازار - صیقلان - زاهدان

مساجد : جامع - صیقلان - کوچک - سفید - گوهررودبار - ملارجبعلی - جیرکیاب - چومارسرا - پسکیا

تکیه ها : زاهدان - خمیران - صیقلان - بازار - استاسرا - کیاب - خمیران کیاب - نیلوانسرا - چومارسرا - پسکیا

                        منبع : تاریخ گیلان

 


مطالب مرتبط :

محاصره رشت توست افغانها

رويدادهای مهم رشت

سیر تدریجی رشت به سوی توسعه

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلانشهر رشت