آوازها و ترانه‌ های فولکلور گیلان

«کتاب «آوازها و ترانه‌های فولکلور گیلان» به گردآوری ناصر وحدتی، هنرمند گیلانی از سوی واحد موسیقی حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

این کتاب روایت‌کننده بخشی از موسیقی محلی گیلان است که در سال‏‌های دور و نزدیک اجرا شده است. این دسته از آهنگ‏‌ها چه در بخش ریتمیک و چه در بخش آزاد (غیرریتمیک)، در حقیقت بیان آرزوها، غم‌ها و شادی‏‌های قومی است که در فراز و نشیب تاریخ، پست و بلند روزگار خویش را به شعر و موسیقی درآورده و از این طریق خاطرات ایام گذشته را با ترانه‌ها و آوازها ثبت کرده‌اند، تا در روزمرگی‏‌های خود، آن‌ها را زمزمه کنند.

مجموعه‌ی حاضر، بخش‌های متنوعی از موسیقی گیلان را دارد؛ آوازها و ترانه‌هایی که ویژه‏‌ی مردان است، آوازها و ترانه‌هایی که زنان هنگام کار زمزمه می‌کنند، ترانه‌هایی که مفاهیم کنایی دارند، ترانه‌هایی که گاه با مضامین طنزآلود و گاه با مضامین اجتماعی سروده شده‌اند. همه‌ی این بخش‌ها تنوع موسیقی بومی گیلان را نشان می‏‌دهد.

لزوم درک و دریافت و حفظ این زیبایی‌هاست که پژوهشگران را (با هر سطح و سلیقه‏‌ای) وا داشته که به جمع‌آوری و طبقه‌بندی این نوع موسیقی بپردازند تا آیندگان نیز از آن بی‌بهره نباشند. حوزه هنری گیلان هم‌گام با پژوهشگران این خطه می‌کوشد تا هنر بومی این آب و خاک مغفول واقع نشود.

ناصر وحدتی در سال ۱۳۲۶ در سیاهکل گیلان به دنیا آمد. علاقه‌ی او به موسیقی محلی سبب شد تا مطالعاتی را در این زمینه به انجام برساند. سپس به بازخوانی ترانه‌های فولکلور گیلان رو آورد و تا کنون آلبوم‌های «شورم نقش»، «زرنگیس» و «دامون» از وی منتشر شده است. همچنین در سال ۱۳۷۹ کتاب «زندگی و موسیقی» را روانه بازار کرد. از دیگر آثار وحدتی کتاب‌های «خون دشت»، «بوی خوش زندگی»، «یک زندگی» و«تا فردا دیر نیست» است که در عرصه‏‌ی ادبیات داستانی منتشر شده است. او علاوه بر این، کنسرت‌هایی را در داخل و خارج از کشور اجرا کرده است.

یک پاسخ ارائه کنید