تاریخ رویان

این کتاب که یکی از متون تاریخی قرن هفتم هجری قمری است، از معدود کتاب هایی است که به تاریخ طبرستان ( مازندران) از آغاز تا پایان قرن هشتم هجری و بخشی از گیلان می پردازد .

رویان سرزمینی است در باختر استان مازندران و خاور استان گیلان امروز، در پیرامون 76 درجه در ازای خاوری و 27 درجه پهنای شمالی زمین، میان دریای کاسپین در شمال و رود هراز در خاور و نمک آبرود در باختر و بلندی های توچال در جنوب.
امروز، در پهنۀ سرزمین دیروز رویان شهرستان های رامسر و تنکابن و چالوس و نوشهر و پاره هایی از نور در کنار هم اند و اگر به نوشته میر ظهرالدین مرعشی دل ببندیم بخش گسترده ای از شهرستان رودسر در گیلان را نیز باید پاره ای از سرزمین رویان به شمار آوریم ، چه آن که وی مرز خاوری رویان را سی سنگان و مرز باختری اش را روستای ملاط در هوسم ، که امروز رودسرش می نامند ، دانسته است.

تاریخ رویان در بردارندۀ نگاهی به رویدادهای هزار ساله سرزمین رویان از میانه دوره پادشاهی ساسانیان تا پایان سدۀ هشتم هجری است . مولانا اولیا الله درکنار نگارش تاریخ استانداران رویان نگاهی نیز به ریشه پدیدآیی رویدادهای مازندران و به ناچار نگاهی نیز به رویدادهای گیلان در آن هزاره دارد.

************************

مولانا اولیاالله آملی

تاریخ رویان

پژوهش و راستینه‌گردانی: افشین پرتو

تهران، میرماه

قطع: وزیری

جلد سخت

216صفحه

یک پاسخ ارائه کنید