رشته خوشکار

این دسر شیرین و محبوب گیلانی طرفداران بسیار زیادی در ماه مبارک رمضان دارد و به عنوان سوغاتی در فروشگاه های این استان به فروش میرسد. این شیرینی خوشمزه تا جایی محبوبیت دارد که در سایر شهرهای ایران هم پیدا می شود.

مواد تشکیل دهنده این دسر، مغز گردو، روغن مایع، آرد برنج و گندم، شکر، مغز بادام و مغز می باشد. ناگفته نماند که دستور پخت آن به دو بخش تقسیم شده است قسمت اول مربوط به رشته خوشکار و قسمت دوم مربوط به شربت آن است.

طرز تهیه رشته خوشکار

خشکار یا رشته خوشکار یک شیرینی پرچرب و فوق‌العاده مغذی است. این شیرینی خوشکار قدمتی چندین ساله دارد و اگر به شهرهای شمالی کشور سفر کنید ،رشته خوشکار بیشتر یافت میشود.برای تهیه شیرینی رشته خوشکار باید مهارت کافی داشته باشید تا بتوانید این شیرینی خوشمزه را در منزل درست کنید و در کنار چای لذت ببرید.

مواد لازم رشته خوشکار

  • آب :4 پیمانه
  • مغز گردو چرخ شده :100 گرم
  • مغز هل ساییده شده :به میزان لازم
  • آرد برنج :2 پیمانه پلوپز
  • روغن مایع :برای سرخ کردن
  • دارچین :1 قاشق مرباخوری
  • شکر :5/1 پیمانه

مواد لازم برای شربت

  • آب:5/1 لیوان
  • دارچین:1 قاشق مرباخوری
  • شکر:به میزان لازم

طرز تهیه رشته خوشکار

مرحله اول:

برای درست کردن رشته خوشکار این دسر خوشمزه ابتدا روش درست کردن آرد برنج را آموزش می دهیم ، برای این کار برنج را خوب بشویید و چند ساعتی آن را در آب گرم بخیسانیم تا نرم شود.

مرحله دوم:

برنج خیس خورده را آبکش کرده و آن را روی یک پارچه نخی و تمیز پهن کنید تا خوب خشک شود. بعد از اینکه مطمئن شدید آب برنج خوب خشک شده آن را داخل آسیاب کن بریزید و خوب آسیاب کنید.

بهتر است برای این کار از برنج ایرانی استفاده کنید تا عطر و بوی دسرتان دلپذیرتر شود.

مرحله سوم:

لایه میانی دسر را آماده کنید و کنار بگذارید، برای این کار مغز گردو ، مغز هل و شکر را با هم مخلوط کرده و با دست ورز دهید تا فشرده شده و به هم بچسبند.

مرحله چهارم:

در مرحله بعد شربت دسر را آماده کنید و کنار بگذارید، برای این کار شکر و آب را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت بگذارید تا دانه های شکر حل شده و مواد غلیظ شود ، حالا پودر دارچین را اضافه کنید و شعله را خاموش نمایید.

مرحله پنجم:

حالا سراغ درست کردن رشته های خشکار روی ، آرد برنجی را که دست کردید در کاسه ای بریزید و آب را به تدریج اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مواد غلیظ شود.

مرحله ششم:

مواد را داخل قیف مخصوص بریزید  و کنار بگذارید.یک تابه و یا سینی مسی را روی حرارت قرار داده و با مقدار بسیار کمی روغن کف آن را چرب کنید.

زمانی که تابه داغ شد مواد داخل قیف را به شکل خط های باریک از چپ به راست و به شکل مستطیل داخل تابه بریزید (همانند زولبیا عمل کنید) و اجازه دهید مواد کمی بپزد ولی سرخ نشود.

مرحله هفتم:

حالا مواد را به آرامی بردارید و روی یک پارچه تمیز قرار دهید تا کمی خنک و سفت شود.مواد را از بالا تا بزنید و مواد میانی آن را قرار داده و دوباره تا بزنید و لبه های آن را تا زده و با انگشت به هم بچسبانید.

مرحله نهایی:

رشته ها را داخل روغنی که از قبل داغ کرده اید سرخ کنید و سپس به شربت آغشته کنید. رشته های خشکار را در ظرف پذیرایی بچینید و با چای میل کنید.

منبع: سایت نمناک

یک پاسخ ارائه کنید