روز جهانی پارک شهر و زباله دانی

دانش آراسته اولین مجموعه داستان خود را با عنوان «استخوان‌های تهی» در سال ۱۳۴۲ منتشر نمود. او بیش از نیم قرن سابقه داستان‌نویسی مدرن در ایران دارد.

نمایشنامه نویسان و داستان نویسان مطرح رشت یعنی اکبر رادی ، محمود طیاری و دانش آراسته راهی که به آذین با رمان دختر رعیت در سال ۱۳۳۰ شروع کرده بود را ادامه دادند و رشت را به عنوان یکی از قطب‌های ادبیات اقلیمی در ایران مطرح کردند (هم در ادبیات داستانی و هم در ادبیات نمایشی). یکی از داستان‌های دانش آراسته در مهمترین گلچین داستان کوتاه ایران یعنی کتاب همیان ستارگان به چاپ رسید.

…اولین داستان من در سال 1336 در نشریه پرچم خاورمیانه که توسط ناصر تقوایی و دوستانش منتشر می شد، چاپ شد. زبان این داستان از آن اول تا آخر خراب و غلط بود. مدتی گذشت مجددا داستانی از من در جنوب منتشر شد که همین دوستان آن را منتشر می کردند.

موضوع داستان در آن زمان قدری غیر متعارف بود. عنوان داستان روز جهانی پارک شهر و زباله دانی بود. این کتاب در حالی که من زیاد کسی را در تهران نمی شناختم منتشر شد.این کتاب در عرض یک سال، دو بار چاپ شد. بار اول با تیراژ چهار هزار نسخه چاپ شد، بار دوم من در اصفهان برای کارمندان کتابداری کانون پرورشی فکری کلاس داشتم، یکی از دوستان آمد و دیدم همان کتاب را برداشته چاپ افست کرده است، بدون این که از من اجازه بگیرد. البته بدون این که وضعیت این روزهای کتاب را پیش بینی کنم، به او معترض شدم.

بعدها خیلی از افراد راجع به این کتاب نوشتند.کی از آن ها احسان طبری بوده و افراد مختلفی که الان حضور ذهن ندارم تا همه را نام ببرم. بعدها هم در سال 1355 یک داستان از من به نام بی گمان کسی منتظر او نیست در دو شماره ی کیهان ادبی منتشر شد. این داستان که چاپ شد، آقای ابراهیم گلستان پیغام داد که می خواهم دانش آراسته و تقوایی را ببینم. تقوایی رفت، من اما نرفتم به دیدار گلستان.

فهرست

چراغ نیکلایى
گداى عشق
نمایش هر شب ما
صندلی لهستانی
سمینار
شهرها ، شهرها
همراهان
رویای یک سرباز
به شهر جایزه ها خوش آمدید
روز جهانی پارک شهر و زباله دانی
مجاهد پیر
و…

یک پاسخ ارائه کنید