خرید سوغات به عنوان یک یاد بود ، نقطه پایان سفر است و اغلب با لذت توام است . گیلان ، این سرزمین چهار فصل که رودخانه و کوه و دشت و جنگل و دریا را یکجا دارد ، مانده های زمینی و هوایی و دریایی اش نیز فراوان و سوغات آن متنوع است ؛ محصولات کشاورزی و دامی و انواع پرندگان و ماهیان ، انواع میوه و سبزی ، ترشی و شیرینی ، صنایع دستی از ابریشم و چوب و نی و …، همه و همه می تواند یادگار سفر گیلان باشد .

سوغات گیلان را به دو دسته ی عمومی می توان تقسیم کرد ؛ خوراکی ها و صنایع دستی .

در این کتاب از پرداخت به بحث های کلی و مسائل پیچیده پرهیز شده و تنها به معرفی کوتاهی از انواع سوغات اکتفا شده است و شعاع کاربرد این موضوع با معیارهای موجود در گیلان و مطابق ذوق و سلیقه ی گیلانی مورد بررسی قرار گرفته است .

سوغات گیلانپدیدآور:

محمد تقی پور احمد جکتاجی در سال 1326 در رشت به دنیا آمد سال های کودکی و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند سپس وارد مدرسه ی عالی ترجمه ی تهران شد و در رشته ی مترجمی زبان انگلیسی فارغ التحصیل گشت .

وی فعالیت پژوهشی خود را از سال 1350 با چاپ مقالاتی در نشریات مختلف آغاز کرد با نتشار نشریه ی دامون در سال 1358 وارد عرصه ی روز نامه نگاری شد . سپس از تیر ماه سال 1371 نشریه ی گیله وا را منتشر کرد که تا امروز ادامه دارد و مهم ترین نشریه در معرفی فرهنگ و تمدن گیلان به شمار می رود وی در حوزه های کتاب شناسی ، نسخه شناسی ، ترجمه و تاریخ ، تالیفاتی چند منتشر کرده است . گرد آوری 6 جلد از مجموعه مقالات گیلان نامه و کتاب افسانه های گیلان از جمله آثار اوست .

یک پاسخ ارائه کنید