سیاهکل

سیاهکَل(به گیلکی: سی‌کَل) یکی از شهرهای استان گیلان است.

این شهر با جمعیت ۲۱٬۶۵۳ نفر در بخش مرکزی شهرستان سیاهکل قرار دارد. شهر سیاهکل ترکیبی است از سه روستای کلسر و کدوبنک و برفجان و حدود ۱۵۰ سال پیش بر پایه تلاش حیدر خان دیلمی ساخته شده‌است. نام گیلکی سیاهکل بدان‌گونه که مردمش تلفظ می‌کنند سی کل است. سی به معنی صخرهٔ بزرگ و کوه با شیب تند است و کل به معنی آبادی و در واقع نام سیاهکل به معنی آبادی کنار کوه با شیب تند است.

دانشگاه‌ها

آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما واحد سیاهکل دارای ۷ رشته در مقطع کاردانی (الکتروتکنیک – ساختمان- معماری- صنایع فلزی- تأسیسات تهویه مطبوع – تأسیسات الکتریکی ساختمان – تأسیسات مکانیکی ساختمان)
دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سیاهکل به ریاست علیرضا یعقوب‌نیا
دانشگاه پیام نور مرکز سیاهکل به ریاست دکتر صفری

جاذبه‌ها

آبشار لونک
آبشار باباولی در روستای باباولی
حمام تاریخی دیلمان مربوط به دوره شاه عباسی
کاروانسرای تی تی در روستای بالارود
قلعه گرماور در روستای گرماور دیلمان
قلعه کوتوال شاه در بلندی‌های شمالی شهر سیاهکل
قله درفک در مسیر ۱۰ کیلومتری سیاهکل
مسیر بسیار زیبای جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان
پارک پاشوران به همراه دریاچهٔ مصنوعی
بشکافته سنگ
خانهٔ عضدی در سیاهکل
خانهٔ تاریخی طالبی‌ها
دژ گرماور
استخرهای آب گیر: فشتال و سیدوارستان و کولکشه وکلامسر
آتشفشان درفک
چشمهٔ لاریخانی
بقعه قادرنبی
شاه نشین آبی نام
روستاهای دهبنه، نظری اربه ناب و اشکجان‌پهلو وفشتال وکلامسر
امامزاده قاسم و حمزه
شاه شهیدان
جنگلهای کاکوه چوشل
امامزاده سید مصطفی سیکاش

جغرافیا

سیاهکل یکی از شهرستان‌های خوش آب و هوای استان گیلان است و همچنین طبیعت بکری دارد. تقریباً از سه منطقه تشکیل شده که شامل منطقه آبرفتی که حاصل بر جای ماندن گل و لایی است که رودخانه‌ها با خود آورده‌اند و همچنین رسوبات دریا در زمان‌های کهن و منطقه کوهپایه‌ای بسیار زیبا با جنگل‌های راش فراوان آن و همچنین منطقه کوهستانی که تا نیمی از سال معمولاً در آن برف هم وجود دارد.
شهرداری سیاهکل

بنا به نوشته وبسایت سیاهکل و دیلمان شهرداری سیاهکل از اولین شهرداری‌های کشور می‌باشد با توجه به فرهنگ مردم سیاهکل این شهر از گذشته و حتی خیلی زود تر از شهرهای معروف کنونی گیلان دارای بازار و ساختار شهری بوده و زندگی به اصطلاح شهری در آن صورت گرفته‌است. بنا بر نوشته کتاب فرمانروایان دیلمان تاریخ تأسیس شهرداری سیاهکل به سال ۱۳۰۴ خورشیدی بازمی‌گردد اما در منابع دیگر از جمله برخی از اوراق شهرداری و همچنین به استندا وبسایت رسمی خدمات شهری زمان تأسیس شهرداری سیاهکل به سال ۱۳۰۸ خورشیدی بازمی‌گردد. اگر این تاریخ مربوط به سال ۱۳۰۴ باشد بنا به استناد سخنان مطرح شده در پورتال وزارت کشور در لینک شهرداری سیاهکل جزو ۱۶ شهرداری اول کشور و چنانچه در سال ۱۳۰۸ خورشیدی باشد باز هم بنا بر همان نوشتار جزو ۱۳۶ شهرداری نخست کشور می‌باشد. نخستین شهرداریی که براساس قانون بلدیه مصوب ۱۲۸۶ هـ. ش تأسیس شد، شهرداری تهران بود که با تشکیلات جدید در همان سال (۱۲۸۶) تقریباً بلافاصله پس از تصویب قانون پایه‌گذاری شد و با تشکیلات جدید آغاز به کار کرد. پس از آن تا سال ۱۳۰۴، یعنی آغاز سلطنت پهلوی اول، مجموعاً ۱۶ شهرداری ایران تأسیس شد.

سیاهکل و موسیقی

قطعهٔ «زرد ملیجه» که کار ماندگاری از استاد برجسته موسیقی محلی اکبرخان کمانچه نواز می‌باشد در سفرهای استاد ابوالحسن صبا به شهر سیاهکل و دیلمان توسط ایشان به رشته تحریر درآمده‌است، این قطعه از آوازهای گنجشک سینه‌زرد (به زبان گیلکی زرد ملجه) الهام گرفته شده‌است، که سپس فرامرز پایور و حسین تهرانی آن را به اجرا گذاشته‌اند. از دیگر اساتید این شهر استاد ستار فلاحتکار نوازنده نی و سه تار

یک پاسخ ارائه کنید