فریدون نوزاد

فریدون نوزاد ششم بهمن ماه ۱۳۰۶در محله درویش مخلص رشت متولد شد.تحصیلات ابتدایی را در رشت و سه سال نخست متوسطه را در دبیرستان شاپور و قاآنی رشت و سه ساله دوم را در تهران دبیرستان نظام گذرانده است.

از سال 1316 به تئاتر علاقه پیدا کرده و به علت ذوق و شوقی که داشت در نمایش‌های دبیرستانی مشارکت کرد. بعد از مدتی در شرکت هنر و سپس در استودیو درام رشت نام نویسی کرد و پس از تعطیلی در کلاس تئاتر دریابیگی، تجربه حضور در جلسات تاتر عبدالحسین نوشین‌ را پیدا کرد و مدتی نیز در کلاس تئاتر پرفسور داویدسن حضور پیدا یافت و تجربه‌های نظری خود را در زمینه تاتر و نمایش غنا بخشید. پس از این آموزش‌ها بود که به شکل جدی‌تری به تاتر روی آورد و تا 1332 به جد تئاتر را پی‌گرفت.

فعالیت‌های او در حوزه نمایش و تاتر به ایفای نقش منحصر نماند، بلکه او دستی هم در نمایشنامه نویسی داشت و نخستین کتاب وی، نمایشنامه«در راه مکه» یا شهادت خواجه نظام الملک بوده که در سالهای 22-23نوشته شد.

علاقه‌مندی او به تحقیق درباره پیشینه تاتر منطقه گیلان سبب شد تا در همان سال‌ها نخستین کسی باشد که در زمینه‌ ریشه‌های تاریخی تاتر منطقه خود دست به پژوهش زند که حاصل آن کتاب«تاریخ تئاتر گیلان» شد که در سال 28- 29 آن را نوشت.

علاوه بر آن نوزاد فعالیت‌های مطبوعاتی هم داشت و در سال 1332 صاحب امتیاز روزنامه انسان سوسیالیست شد که پس از کودتای ۲۸ مرداد 1332 امتیاز آن لغو شد. فریدون نوزاد زمانی هم سردبیر هفته نامه صفدر بود.

بخشی دیگر از علایق نوزاد به تاریخ معاصر گیلان و فعالان سیاسی آن اختصاص داشت که حاصل آن در کتاب‌های نامه‌های احمدخان گیلانی ، تاریخ جراید و مجلات گیلان از آغاز تا عصر انقلاب، نقش احسان ‌لله خان در جنبش جنگل از جمله آنهاست.

فرهنگ «گیله گپ» را باید ماندگارترین اثر تالیفی فریدون نوزاد نام نهاد که به گفته خودش حاصل ۴۵ سال تامل در واژه‌ها و آیین‌ها و مناسک و گویش گیلگی است.

گیله گپ واژه‌های گفتاری و نوشتاری مردم رشت و پیرامون آن به شعاع چند کیلومتری است. بسیاری از واژه‌های دیرین و فراموش‌شده گیلکی که امروزه کاربرد ندارند، در این فرهنگ گردآوری شده‌اند. واژه‌های مشترک با پارسی نیز در این کتاب دیده‌ می‌شود. اسامی اکثر غذاهای بومی گیلان، توضیحات کافی درباره بازی‌های متداول گیلان، برخی باورداشت‌ها و آداب و رسوم بومی از جمله موارد ذکرشده در این فرهنگ است.

او دستی هم در ساخت تصنیف و ترانه‌سرایی داشت که از جمله آنها می‌توان به چند اثر با صدای اسدالله‌ خان رفیع سمیعی اشاره کرد.

در سال ۱۳۹۴ مراسمی برای نکوداشت فعالیت‌های فرهنگی او برگزار و کتابی با عنوان جشن نامه فریدون گودرزی رونمایی و منتشر شد.

فریدون نوزاد روز ۱۳ آبان ماه ۱۳۹۵ به دلیل کهولت سن و بیماری درگذشت.

یک پاسخ ارائه کنید