لیسار

لیسار یکی از شهرهای استان گیلان است. این شهر با جمعیت ۳۲۶۲ نفر (برآورد ۱۳۹۰خ.) در بخش کرگان‌رود شهرستان طوالش قرار دارد. این شهر بر سر راه ترانزیت تهران – رشت – آستارا قرار داشته و به واسطه قلعه تاریخی صلصال شهرت دارد.فاصله این شهر از تهران در حدود 441 کیلومتر می‌باشد. مردم لیسار به زبان های ترکی آذربایجانی و تالشی سخن می‌گویند.

علت نامگذاری

لیسار به معنی محل درخت لی (نارون و…) است. و ربطی با نام پادشاهان آشور ندارد. لی. (اِ) درختی است که در جنگلهای ایران یافت می‌شود و در نجاری به کار رود. قسمی نارون. نامی که در رامسر و دیلمان و لاهیجان به اوجا دهند. ملج. شلدار. قره آقاج. لروت. سمد. سمت. له. و رجوع به اوجا و نارون شود.

موقعیت و آب وهوا

شهر لیسار به دلیل حضور قلعه تاریخی صلصال و به دلیل واقع شدن در میان شالیزارهای برنج و باغهای گیلاس و نزدیکی به دریای خزر، دارای آب و هوای خاص با قابلیت بالای جذب گردشگر است. اجرای یک طرح گردشگری – اقامتی در این منطقه، بخشی از نوار ساحلی دریای خزر واقع در شهر لیسار، قلعه تاریخی صلصال، منطقه ییلاقی سوباتان و روستای قدیمی اگری‌بوجاق به عنوان طرح جامع ملی گردشگری صلصال لیسار به تصویب دولت رسیده‌است.

از شهرداران پیشین لیسار می‌شود به منوچهر غفارپور ، علی فتح اللهی، سید محسن سیدترابی، محمد تقی نظیری هره دشت و بهنام ابراهیم زاده اشاره کرد.

One comment

  1. سلام
    از زحمات شما ممنونم .کاری هم برای اسم هره دشت روستای قدیمی و شناسنامه لیسار میباشد بکنید. خیلی کم بهش پرداخته میشه کهن ترین مدرسه حمام قدیمی خانه قدیمی مسجد سیدرضی و…. در آن قرار دارد . شناسنامه های خیلی از ساکنان لیسار و تالش بزرگ پسوند هره دشت دارد . از شما اهل قلم و مسئولین شهر لیسار خواهشمندم به تاریخ شهر خود و وجهه گذشتگان اهمیت بدهیم .با تشکر

یک پاسخ ارائه کنید