محمد قوچانی

محمد قوچانی (زاده ۳۱ شهریور ۱۳۵۵ در رشت) روزنامه‌نگار . او سردبیر روزنامه های شرق، روزنامه اعتماد ملی، روزنامه هم‌میهن و نشریات شهروند امروز، پیک سبز، هفته‌نامهٔ ایراندخت، روزنامه آسمان، هفته‌نامه آسمان،

هفته‌نامه صدا، روزنامه مردم امروز بوده و همچنین روزنامه سازندگی،‌ سردبیر مجله‌های مهرنامه و سیاست نامه . وی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی است.

قوچانی با مریم باقی فرزند عمادالدین باقی ازدواج کرده است و دو فرزند به نام‌های حافظ و ایران دارد. قوچانی به عنوان رکورددار توقیف روزنامه در ایران شناخته می‌شود.

زندگی‌نامه

محمد قوچانی فعالیت مطبوعاتی خود با نوشتن یادداشت‌های سینمایی در نشریه محلی «کادح» گیلان آغاز کرد و پس از آن به همکاری با نشریه «گام» پرداخت. پس از آن که برای ادامه تحصیل به تهران رفت، از سال ۱۳۷۴ به همکاری با نشریه «عصر ما» ارگان سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

روزنامه‌های جامعه، نشاط و عصر آزادگان برای قوچانی آغاز دوره جدیدی از روزنامه‌نگاری بودند که فعالیت در آن‌ها را طی سال‌های پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ تجربه کرد و به تدریج با نوشته‌های انتقادی خود علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی از سیاست‌مداران محافظه‌کار به شهرت رسید. او در جریان توقیف‌های پیاپی با روزنامه‌های خرداد، و اخبار اقتصادی نیز کار کرد، و در سال ۱۳۷۹ به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مقدسات به مدت ۳۶ روز بازداشت شد.

محمد قوچانی پس از آن با مریم باقی دختر عمادالدین باقی روزنامه‌نگار و نویسنده ازدواج کرد. محمد عطریانفر مدیر وقت روزنامه همشهری در سال ۱۳۸۰ قوچانی را به سردبیری مجله «همشهری ماه»، ضمیمهٔ فرهنگی روزنامه همشهری منصوب کرد، اما مدتی بعد این مجله از انتشار بازماند تا قوچانی با همکاری احمد غلامی، مهران کرمی و گروهی از روزنامه‌نگاران جوان با انتشار ضمیمهٔ روزانه همشهری به عنوان «همشهری جهان» دورهٔ حرفه‌ای کار خود را آغاز کند. پس از آن، قوچانی به همراه همین تیم، روزنامه شرق را منتشر کرد اما تجربهٔ توقیف روزنامه‌های هم‌میهن و شرق سرانجام او را به انتشار مجله شهروند امروز به همراه تعدادی دیگر از روزنامه‌نگاران واداشت. این مجله نیز پس از چندی توقیف شد. پس از آن به عنوان سردبیر ضمیمه سیاسی روزنامه اعتماد ملی با تعدادی از افراد تیم قبلیش مشغول به کار شد. او سردبیر مجله ایراندخت به صاحب امتیازی مجمع اسلامی بانوان زیر نظر فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی بوده‌است. او هدف از فعالیتش در این نشریهٔ متفاوت را تلاش برای ایجاد جامعه مدنی تلقی می‌کند. آخرین کار مطبوعاتی محمد قوچانی سردبیری مجله مهرنامه تا شماره چهارم آن بود که سپس با کناره‌گیری وی از مسئولیت همراه شد. البته قوچانی سردبیر سایه مهرنامه باقی مانده بود و از شماره سیزدهم باز هم محمد قوچانی به مهرنامه بازگشت. او و جمعی از دست اندرکاران نشریهٔ شهروند امروز، اقدام به انتشار هفته‌نامه «آسمان» نمودند. هفته‌نامه آسمان پس از تبدیل به روزنامه آسمان به سردبیری او و انتشار ۶ شماره به علت آوردن ترکیب «مجازات غیر انسانی اعدام» با حکم دادسرای فرهنگ و رسانه در روز اول اسفند ۹۲ توقیف شد.محمد قوچانی سپس سردبیری هفته نامه صدا که هفته نامه‌ای خبری، تحلیلی به مدیر مسئولی فائزه شریف جوزدانی است را به عهده گرفت. وی سپس از ۶ دی ۱۳۹۳ سردبیری روزنامه مردم امروز به مدیر مسئولی احمد ستاری را عهده‌دار شد که این روزنامه بعد از تنها ۱۹ شماره انتشار توقیف و بر اساس تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات، لغو امتیاز شد.

در اوایل سال ۹۳ اعلام شد که وی در جریان ترمیم شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی به شورای مرکزی این حزب پیوسته است.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸
پس از استعفای رضا انصاری، سردبیر روزنامه اعتماد ملی، قوچانی از سوی شورای سیاستگذاری روزنامه به سردبیری آن منصوب شد. او در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از مهدی کروبی حمایت کرد. او هم چنین پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به سردبیری هفته‌نامه ایراندخت به مدیریت فاطمه کروبی منصوب شد.

تالیفات
مجموعه مقالات محمد قوچانی در چندین کتاب از جمله «بازی بزرگان»، «یک گام به پیش، دو گام به پس»، «پدرخوانده و چپهای جوان»، «یقه‌سفیدها»، «جمهوری مقدس»، «برادر بزرگتر مرده است»، «فیلسوف‌ها و شومن‌ها»، «نازی‌آبادی‌ها»، «پدرخوانده و راست‌های جوان» و «سه اسلام» انتشار یافته‌است.

یک پاسخ ارائه کنید