خانه آوانسیان

یکی خانه های سنتی و قدیمی رشت خانه آوانسیان است . خانه آوانسیان متعلق به یکی ارامنه به نام آوانسیان است که اصالتاً تبریزی بود . این بنا قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد و متعلق به دوره قاجار ( ۱۲۷۴ ه . ش – ۱۸۹۵ م ) است .
خانه آوانسیان در یکی از خیابان های متصل به خیابان سعدی و در ضلع غربی مجتمع خاتم الانبیا در یک محله ارامنه نشین بنا شده است .
ساختمان آوانسیان توسط آوادیس واردانیان که از تاجران به نام پیله ابریشم و از ارامنه ساکن در محله استادسرا بود ، ساخته شد . به علت شغل این تاجر طبقه همکف را به صورت کارگاهی در آوردند . پس از فوت آوادیس واردانیان این ساختمان توسط آوانسیان خریداری شد . پیشه آوانسیان حمل و نقل توسط ارابه بین رشت ـ تهران بود . پس از مرگ آوانسیان نیز این بنا به آرتوش آوانسیان رسید و او نیز به وزارت ارشاد این بنا را فروخت .

معماری این بنا کاملا بیانگر هنر معماری دوره قاجار است . معماری بی نظیر و با ظرافت که در نوع خود منحصر به فرد است .
متاسفانه به این بنای تاریخی بی توجهی بسیار شد و چون این بنا قدمت زیادی داشت آسیب های جبران نا پذیری دید . نقاشی های بسیار زیبای آن در زیر آوار خراب شد . حتی بخشی از تخریبات عمداً به دست اداره فرهنگ و ارشاد صورت گرفت و بخشی از بنا تخریب شد تا پارکینگ ساخته شود .

یک پاسخ ارائه کنید