دژ بهانه

مجموعه غزل فارسی«محسن آریاپاد» شاعر و فعال فرهنگی گیلان با عنوان «دژ بهانه» که پنجمین دفتر غزل معاصر فارسی محسن آریاپاد است که توسط انتشارات بلور رشت منتشر شد.

در این اثر، ۲۱۲ غزل در ۴۴۶ صفحه روانه‌ بازار کتاب شده است. شاعر، این مجموعه را «به غزل سرایانی که زبان امروز فارسی را پاس می‌دارند» تقدیم کرده است و نخستین غزل خود را با عنوان «فراخوان‌های پنهان» آغاز و با غزل «گام گل آلود» این دفتر شعر را به پایان برده است.

گفتنی است، پیش از این از محسن آریاپاد چندین دفتر شعر دیگر همچون «شعر (من) نویس» شعر آزاد فارسی، «الو شخی شعر»، شعر طنز گیلکی، دوبیتی های گیلکی با عنوان«می گیلان» و «واپوشسته واز» مجموعه شعر گیلکی« اویتامن»، شعرهای آزاد با عنوان«بازی بان»، همچنین مجموعه «کجای دایره هستم که ساعت ام خوابیده!؟»، «کاخ کوتاهی»، «در دو خط، بی خط؟» و«ننوشته خوانا» منتشر شده است.

محسن آریاپاد، در سال ۱۳۲۶ خورشیدی در محله لطف آباد شهر رشت متولد شد. پس از دریافت دانشنامه کارشناسی از دانشکده بازرگانی به استخدام شهربانی درآمد. در سال ۱۳۵۹ به جامعه صنعتی پیوست و از مدیران گروه صنعتی نیرو شد.

آریاپاد علاوه بر شعر در زمینه ترانه‌سرایی نیز فعال است. انتشار مجموعه گیلکی «می گیلان» و مجموعه گیلکی «اویتا من» از جمله آثار شاخص اوست که برخی از ترانه‌های آن توسط شادوران «فریدون پوررضا» و برخی از استادان موسیقی گیلان ماندگار شده است.

لازم به ذکر است، مراسم تجلیل از این شاعرِ پیشکوست و فعال فرهنگی، ۱۹اسفند ماه ۱۳۶۵ با حضور استاد محمد شمس لنگرودی در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار شد.

یک پاسخ ارائه کنید