مصطفی فرض پور ماچیانی

مصطفی فرض پور ماچیانی در سال ۱۳۲۰ در ماچیان متولد شد، دوره شش ساله ابتدایی را در ماچیان و کلاس هفتم و هشتم را در رحیم آباد و نهم و دهم را در رودسر و یازدهم و دوازدهم (پنج و شش ادبی) را در دبیرستان داریوش لنگرود گذراندو در سال ۱۳۴۰ مقام نخست رشته ادبی گیلان را در بین تمام دانش آموزان بدست آورد.

در سال پنجم رشته ادبی بود که نشریه “پیام داریوش” را منتشر کرد؛ در سال ۱۳۴۱ وارد دانشگاه تبریز شد و در سال ۱۳۴۴ در رشته ادبیات و علوم تربیتی فارغ التحصیل شد.

در دوران دانشجویی به پیشنهاد استادان خودش سلسله مقالات “زبان و ادبیات ماچیان” را منتشر کرد که سهم بسزایی در معرفی ماچیان در کشور و دانشگاههای معتبر جهان داشت. این مقالات مورد تشویق اساتید ادبیات قرار گرفت.

در سال ۱۳۴۶ و بعد از اتمام دوره خدمت وظیفه به استخدام آموزش و پرورش رشت در آمد؛ وی همچنین در مدرسه عالی مدیریت گیلان (لاهیجان)، موسسه عالی بازرگانی رشت، دانشگاه ابوریحان (تالش و تنکابن) و مدرسه عالی پرستاری نیز تدریس می کرد.

در سال ۱۳۵۸ به درخواست مدیرکل آموزش و پرورش وقت استان گیلان، ریاست دانشسرای راهنمایی تحصیلی را قبول کرد و در آبان همان سال با حفظ سمت سرپرستی مرکز تربیت معلم پسران استان به وی واگذار شد.

پس از انقلاب مدتی در دانشگاه گیلان و دانشگاه علوم پزشکی و آموزشکده چمران تدریس کرد؛ در سال ۱۳۶۸ به سمت معاون آموزشی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رشت منصوب شد و تا سال ۱۳۷۳ این همکاری ادامه داشت.

فرض پور، مولف کتاب “دستور زبان فارسی” است که از سال ۷۶ در دانشگاه تدریس می شود؛ همچنین جزو هیئت مؤلفین “دائره المعارف تشیع” است و مقالاتی از ایشان در این مجموعه منتشر شده است.

وی، مقالات متعددی در زمینه ادبی، زبان شناسی، فرهنگی، اجتماعی و دینی در روزنامه ها و مجلاتی چون آزادی، عصر تبریز، طلوع اسلام، اطلاعات، کادح (نشریه استانی)، گیلان نامه، نشر دانش و… منتشر کرده است.

همچنین ویژه نامه های گنجینه گیلان شناسی، شمال شناسی، نوروز باستانی، مونو گرافی اشکور، فرزانگان گیلان، زبان و فرهنگ ماچیان و گاهشماری در ایران از استاد فرض پور به چاپ رسیده است.

وی، سابقه فعالیت در شورای آموزش و پرورش گیلان، هیئت علمی تمام وقت دانشگاه آزاد رشت، هیات امنای کتابخانه ملی رشت، جمعیت نشر فرهنگ گیلان و دبیر شورای انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت را نیز دارد.

یک پاسخ ارائه کنید